Бджільництво - словник-довідник

РОЗПЛІД БДЖОЛИНИЙ — запліднені яйця, личинки й лялечки робочих бджіл, які знаходяться в чарунках стільників у гнізді бджіл. Ріст бджолосімей, поповнення їх молодими бджолами прямо залежать від кількості Р. б. у гнізді. У період зимівлі, з кінця лютого, а при сприятливих умовах і раніше, матка починає відкладати в чарунки стільників запліднені яйця, з яких виходять робочі бджоли. Із проявом ройового інстинкту бджіл (кінець березня — червень), у бджолиній сім'ї з'являється трутневий розплід, який складається з незапліднених яєць.

Нормальний розвиток сім'ї можливий тільки при температурі повітря в гнізді 34-35 °С. Тому орієнтовно силу сім'ї визначають за площею стільників, займаною бджолами. Іноді при різкому похолоданні в слабких сім'ях розплід на крайніх рамках залишається без обігрівання й замерзає. У весняно-літній період основну частину всієї площі стільників у гнізді займає Р. б. Наявність суцільного різновікового Р. б. свідчить про високу якість матки й благополучний стан бджолиної сім'ї.

На вирощування розплоду бджоли витрачають багато корму, енергії й часу, тому пасічник повинен планувати розвиток бджолиних сімей таким чином, щоб до головного узятку вони підходили сильними, що дозволить максимально використовувати медозбір. Зібраний і перероблений на мед нектар згодом дозволить сім'ям щасливо перезимувати й до наступного року прийти сильними.

У період головного узятку багато сильних бджолиних сімей самі скорочують кількість розплоду в гнізді, розміщаючи в чарунках нектар, але такого обмеження для яйцекладної матки недостатньо, тому пасічник повинен втручатися в життя бджолиної сім'ї й обмежувати діяльність матки.

У слабких сім'ях кількість Р. б. збільшується до головного узятку, у результаті чого він займає більшу частину гнізда, бджоли зайняті вигодовуванням, а не збиранням нектару. У результаті така бджолосім'я не може навіть забезпечити себе кормом на зиму.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.