Бджільництво - словник-довідник

РОЙОВИЙ СТАН — спостерігається в період підготовки бджолосім'ї до роїння.

Роїння — спадкоємна властивість бджолосім'ї. Різні породи бджіл відрізняються також різним ступенем рійливості.

Р. с. викликається рядом негативних причин, які склалися в центрі й поза гніздом. Основною причиною є перегрівання гнізда. Як тільки температура повітря в гнізді доходить до 35-36 °С, бджоли приходять у Р. с.: закладають ройові маточники, скорочують виділення воску й відбудування стільників, зберігаючи енергію на будівництво нового гнізда. Але якщо бджоли-розвідниці знайдуть узяток, бджоли відразу вилетять на збір нектару, настільки сильний у них інстинкт заповнення стільників кормами. Якщо узяток буде тривалим, бджоли переключаться на збір нектару, а закладені ройові маточники самостійно знищать.

У Р. с. приходять не окремі групи бджіл, а ціла сім'я. Для того щоб сім'я випустила рій, необхідна наявність Р. с., матки, яка припинила яйцекладку, запечатаних маточників.

Для того щоб запобігти або придушити P.c., потрібно змусити бджіл працювати. Зробити це вкрай складно, але якщо порушити цілісність гнізда такої сім'ї, то бджоли відразу мобілізують всі сили на його відновлення. При цьому з гнізда сильної бджолосім'ї, незалежно від її стану (ройовий або неройовий), відбирають всі стільники й усіх бджіл, а замість них ставлять порожні, навіть не навощені рамки.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити