Бджільництво - словник-довідник

САМОЗМІНА МАТОК , або тиха зміна маток, — полягає в тому, що бджоли при наявності плодової матки вирощують молоду, яка спаровується й залишається у вулику, а стара гине. Така с. м. найчастіше спостерігається в сім'ях бджіл сірої гірської кавказької породи. Матки при цьому виводяться в маточниках, стільників, які відбудовуються спеціально на ребрах, і цим вони схожі з ройовими. При с. м. кількість маточників ніколи не перевищує 3, найчастіше 1-2. Матки, які виводяться при самозміні, бувають дуже високої якості.

С. м. може відбутися в сім'ї в будь-який час сезону. Личинки в маточниках при цьому одержують дуже багато молочка і з них виходять дуже плідні матки.

Відомі два види С. м. — разова й періодична.

Разова С. м. викликається яким-небудь її пороком. Спираючись на це, можна штучно викликати С. м. Наприклад, якщо матку свідомо покалічити, — відрізати частину задньої ніжки, — то незабаром у сім'ї відбудеться С. м. Використовуючи цей метод, можна стару матку замінити молодою на початку головного узятку. Стара матка кластиме яйця протягом усього часу розвитку молодої матки, і в сім'ї не виникне безматкового стану. Недолік цього способу — трудомісткість.

Періодична С. м. проводиться в тих самих сім'ях майже через рівні проміжки часу. Це є спадкоємною ознакою бджолиної сім'ї.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити