Бджільництво - словник-довідник

САМОЗМІНА МАТОК, або тиха зміна маток, — полягає в тому, що бджоли при наявності плодової матки вирощують молоду, яка спаровується й залишається у вулику, а стара гине. Така с. м. найчастіше спостерігається в сім'ях бджіл сірої гірської кавказької породи. Матки при цьому виводяться в маточниках, стільників, які відбудовуються спеціально на ребрах, і цим вони схожі з ройовими. При с. м. кількість маточників ніколи не перевищує 3, найчастіше 1-2. Матки, які виводяться при самозміні, бувають дуже високої якості.

С. м. може відбутися в сім'ї в будь-який час сезону. Личинки в маточниках при цьому одержують дуже багато молочка і з них виходять дуже плідні матки.

Відомі два види С. м. — разова й періодична.

Разова С. м. викликається яким-небудь її пороком. Спираючись на це, можна штучно викликати С. м. Наприклад, якщо матку свідомо покалічити, відрізати частину задньої ніжки, то незабаром у сім'ї відбудеться С. м. Використовуючи цей метод, можна стару матку замінити молодою на початку головного узятку. Стара матка кластиме яйця протягом усього часу розвитку молодої матки, і в сім'ї не виникне безматкового стану. Недолік цього способу трудомісткість.

Періодична С. м. проводиться в тих самих сім'ях майже через рівні проміжки часу. Це є спадкоємною ознакою бджолиної сім'ї.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.