Бджільництво - словник-довідник

САНІТАРІЯ — комплекс методів, націлених на охорону пасік від заразних хвороб і благополучний розвиток бджолиних сімей.

Часто заразна хвороба поширюється на пасіці через недотримання пасічником елементарних санітарних правил при роботі: перестановка з хворих сімей у здорову стільників або рамок з розплодом, давання здоровим сім'ям меду від хворих сімей, пересадження бджіл у незнезаражені вулики. Основою С. є своєчасне забезпечення зоогігієнічних умов, які продиктовані біологічними особливостями життя бджолиної сім'ї, ветеринарно-санітарне спостереження за бджолами й утримання чистоти у вуликах, зимівнику, підсобних приміщеннях, на пасіці.

Пасіку необхідно розміщати в сухому місці, захищеному від вітрів, удалині від боліт і водойм, а також від тваринницьких господарств. Територію пасіки огороджують живоплотами, висаджують чагарники.

У результаті життєдіяльності бджолосімей у вуликах накопичуються воскові крихти, трупи й випорожнення бджіл, які, природно, забруднюють гніздо. Пасічник зобов'язаний періодично очищати й дезінфікувати вулики, прилітні й вставні дошки, пасічний інвентар. Трупи бджіл, зібрані у вуликах і на території пасіки, необхідно спалити.

Поїлки й годівниці для бджіл утримують у чистоті. Вчасно заміняють темно-коричневі стільники на якісні, забраковані перетоплюють на віск. Протягом сезону сім'ям дають штучну вощину для відбудування стільників. Це сприяє відновленню й санітарному очищенню гнізд від сміття, бруду й хвороботворних мікроорганізмів.

Не можна зливати на території пасіки воду, якою мили вулики й інвентар. Пасічник повинен виконувати правила особистої гігієни; працювати в чистому одязі; після огляду сім'ї й роботи у вулику ретельно мити руки з милом; під час роботи з бджолиними сім'ями не проливати мед або цукровий сироп і не губити воскову крихту; очищати й дезінфікувати інструменти, за допомогою яких проводилася робота у вуликах. У приміщеннях з переробки воскосировини й у складських приміщеннях підтримувати чистоту; не допускати зберігання забракованих стільників й іншої воскосировини з якісними стільниками.

Продукти бджільництва:— мед і віск — зберігають у закритій тарі, у приміщеннях, недоступних для бджіл.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити