Бджільництво - словник-довідник

БІОГЕННІ СТИМУЛЯТОРИ — відомі під назвою стимуляторів росту рослин, фітогормонів, ауксинів. Вони утворюються в рослині й необхідні їй для подальшого росту. У рослинництві Б. с. широко використовуються для прискорення або, навпаки, уповільнення росту пагонів, як стимулятор росту кореневої системи, для раннього цвітіння й плодоносіння.

Давно відомо, що в пилку й дріжджових грибах є стимулятори росту, а пилок і дріжджі входять до складу меду.

Підгодівля бджіл із додаванням гетероауксину (Б. с.) стимулює матку до максимальної яйцекладки, підвищує продуктивність бджолосімей. У бджолосім'ї, яка отримує гетероауксин, розміри бджіл збільшуються на 1-3 %, а їхній розвиток завершується на 2-3 доби раніше, ніж у бджіл, які утримуються на звичайних кормах.

Як стимулюючу підгодівлю гетероауксин у вигляді кислоти вносять із розрахунку 10 мг на 1 л підгодівлі, або 25 мг калійної солі на 1 л медяного або цукрового розчину. Гетероауксин спочатку розчиняють в 1-2 см3 спирту. Ефективно давати його щодня по 200-250 см3 у вигляді підгодівлі. Б. с. росту самі по собі не є поживними речовинами; їхня позитивна дія особливо ефективно позначається на бджолосім'ях, які одержують повноцінне харчування й мають молодих маток. Негативним проявом при згодовуванні бджолам Б. с. буває підвищена схильність бджолосімей до роїння й передчасне зношування маток.

Щодо різних синтетичних стимуляторів росту не існує однозначної думки. Але дають їх у невеликих дозах. Взагалі всі Б. с. росту слід давати бджолам обережно, тому що в необмежених кількостях вони отруюють організм. При їхньому використанні беззастережно дотримуються інструкції.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити