Бджільництво - словник-довідник

СКЛАДАННЯ ГНІЗД НА ЗИМУ — дуже відповідальна робота осіннього сезону. Готуючись до зимівлі, бджоли розподіляють у вулику запаси меду таким чином, щоб стільники в центрі вулика, трохи осторонь від льотка, були частково вільні від меду. На них бджоли влаштовують собі так зване зимове ложе. Тут збирається клуб. Запаси корму вони намагаються зібрати над клубом і до задньої й бічної стінок вулика.

Один з варіантів С. г. такий: у центрі вулика залишають дві рамки, що містять від 1,5 до 2 кг меду кожна, з обох боків від них ставлять по одній рамці з 2-2,8 кг меду, наступні рамки, що стоять близько до краю, повинні мати від 2,8 до 3-3,5 кг меду. Таким чином, на шести рамках запас меду складе приблизно 12 кг. Такої кількості меду буде досить для сім'ї середньої сили й слабшої.

Середнім і сильним сім'ям дають його так: у двох центральних рамках близько 3 кг, у двох наступним з боків — не менше 5 кг, на третій парі з країв — 7-8 кг, на четвертій парі інша кількість меду — 4 кг або більше. Крім того, залишаються ділянки чарунок, зайнятих пергою й залитих медом.

Іноді бджолярі збирають гнізда однобічним способом: запаси корму розподіляються в одному боці вулика зі зростаючою вагою рамок. Уважається, що клуб влаштовує ложі біля однієї бічної стінки на маломедних рамках і взимку в міру споживання запасів переміщається на рамки з медом до іншого боку гнізда. Рекомендувати цей спосіб не треба, тому що дуже часто бджоли не всідаються біля стінки вулика, а розташовуються до центру й потім узимку, коли використовують найближчі запаси корму, переходять не в той бік, де багато меду, а, навпаки, до того боку, де його менше. У результаті такі сім'ї, використавши наявні невеликі запаси на цих стільниках, виявляються відділеними утвореними порожніми рамками від основного запасу корму й гинуть від голоду.

У вуликах, поміщених у зимівників, запаси меду розташовуються так: перша рамка біля льотка має 1,5-2 кг меду, наступні шість рамок — від 2 до 2,5 кг. Для сильніших сімей додається ще одна або дві рамки приблизно з такою ж або більшою кількістю меду. Крайня кормова рамка повинна бути частково зайнята пергою. Можна поміщати рамки з пергою поруч із накривальними, щоб перга не запліснявіла й не зіпсувалася, як це часто буває, якщо бджолосім'я не обсиджує крайні рамки в гнізді.

У частині гнізда, не зайнятій клубом, умови для збереження перги несприятливі.

Остаточно гнізда бджіл на зиму збирають у вересні.

При зимівлі на волі або в холодному приміщенні в гніздах залишають стільки рамок, скільки бджоли можуть щільно зайняти: при утриманні в зимівнику в гніздах корисно залишати на 1-2 рамки більше. Печатного меду в кожній рамці має бути близько 2 кг.

Після С. г. порожні простори у вулику заповнюють утеплювальним матеріалом. Гнізда також ретельно утеплюють зверху. Льотки скорочують і заґратовують від мишей.

При утриманні бджолосімей у багатокорпусних вуликах спеціального складання гнізд восени не проводять. На зимівлю сім'ям залишають два корпуси: верхній — кормовий, у якому є 18-20 кг меду, і нижній — з розплодом, медом (до 10 кг) і пергою. Порядок рамок, у яких бджоли вирощують восени розплід, не змінюють.

У районах з весняним продуктивним узятком сім'ї восени залишають у трьох корпусах, причому основні запаси зосереджують у третьому корпусі. Рамки з пергою розташовують в обох нижніх корпусах. З осені клуб утворюється переважно в середині вулика, частково захоплюючи верхній і нижній корпуси, а до середини зими переміщається у два верхні корпуси. При цьому під клубом бджіл опиняється порожній корпус — своєрідна « повітряна подушка ».

Якщо бджолині сім'ї зовсім припинили роботу, а в гніздах немає розплоду, необхідно залишити у вулику таку кількість рамок, яка відповідала б силі сім'ї. Довідатися, скільки треба залишити рамок в окремій сім'ї, дуже легко.

Визначати силу сім'ї у вуличках найкраще уранці або в прохолодний осінній день при температурі 8 °С. У цей час бджоли щільно сидять на рамках. З вулика знімають кришку й стельову утеплювальну подушку, а потім повільно відгинають невелику частину полотнинки або піднімають стельові дошки й швидко підраховують кількість рамок, зайнятих бджолами. Таким підрахунком установлюють, скільки рамок корму треба залишити у вулику при остаточному складанні гнізда для того, щоб бджоли, утворивши зимовий клуб, займали його повністю.

Якщо бджоли сидять на 6 рамках, слід залишити їм 7 для зимівлі в холодному приміщенні або на волі. У теплому зимівнику, де температура буде вище 0 °С, необхідно залишати на 2- 3 рамки більше, ніж займає клуб бджіл, тобто якщо бджоли сидять на 6 рамках, треба залишати у вулику 8. Забираючи з вулика зайві рамки, слід подбати про те, щоб у сім'ї не зменшувався необхідний запас меду. Для цього заміняють 1 або 2 рамки більш повномедними, щоб меду в сім'ї залишилося стільки ж, скільки було до винесення зайвих рамок.

Незадовго до перенесення бджіл у зимівник ще раз швидко, не розбираючи гнізда, перевіряють запаси корму у вуликах, ураховуючи при цьому наявність меду на 2-3 крайніх рамках. Якщо на них є мед, це означає, що він є також у центрі гнізда, тому що бджоли, готуючи своє ложе, зазвичай переносять мед у центральні стільники й розміщують його над клубом. Порожні крайні рамки свідчать про те, скільки меду не вистачає сім'ї для повного зимового запасу. Цю недостачу необхідно поповнити.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити