Бджільництво - словник-довідник

СМОРОДИНА — розповсюджений чагарник, що належить до із родини аґрусових. Росте біля берегів рік і струмків, на луках, у вільшняках і лісах, на краях боліт. Це один із найвимогливіших до вологості ґрунту ягідників. Він добре росте й плодоносить тільки на досить вологих, але не мокрих ділянках. Також рослина не любить пригріву, на відкритих високих і сухих місцях росте погано.

С. чорна — чагарник заввишки 1-2 м. Стебла гіллясті, прямостоячі, темно-бурого або червонясто-коричневі кольору. Листя почергове, черешкове, частіше пальчасто-лопатеве, з ледь серцеподібною основою, зверху голе, знизу — опушене по жилках. Квітки мають широкодзвіночковий п'ятипелюстковий віночок, пелюстки якого дрібні, яйцеподібні, червонуватого або білуватого кольору. Нектар у С. чорної з'являється ще в бутонах за 6— 8 годин до розпускання квітки, знаходиться він у нектарнику квітки, покриває нижню частину квіткової трубки й верхню частину зав'язі. Цвіте в травні — червні. Плоди дозрівають у липні-серпні.

С. чорної виведено вже багато сортів, які відрізняються один від одного розмірами кущів, плідністю, величиною, вагою, смаком й ароматом ягід. Оптимальна температура для виділення нектарниками квіток нектару вдень 23-25 °С, уночі — не нижче 12-14 °С. При сприятливих умовах погоди максимальна кількість нектару накопичується до 16-ї год, при несприятливих — до 12-ї год, але зі значно меншою кількістю нектару.

У першому випадку з 1 га збирають від 13 до 32 кг, у другому — від 7 до 21 кг.

Розмножують С. чорну черешками й відводками.

С. червона (порічки) — чагарник заввишки до 1,5 м. Вимоги до ґрунту такі ж, як і в С. чорної. Квітки в пониклих гронах. Плоди від червоного до жовтуватого відтінку. За нектаропродуктивністю С. червона значно поступається чорній. Залежно від сорту можна одержати від 43 до 100 кг меду з 1 га суцільних насаджень.

Розмножують С. червону черешками й відводками.

С. золотава — чагарник заввишки до 3 м. Вирощують як ягідну й медоносну рослину, а також як ґрунтозахисну. Засухостійка, зимостійка, дає високі врожаї. Поширена в степовій і лісостеповій зонах. Квітки зібрані в гроно. У кожному суцвітті від 6 до 18 квіток золотаво-жовтого забарвлення. Цвіте в травні протягом 2 тижнів. С. золотава вирізняється високою медопродуктивністю й уважається одним із найкращих медоносів, з 1 га суцільних насаджень можна одержати до 100 кг меду. Розмножують С. золотаву насінням і відводками.

С., даючи достатню кількість меду, ще й чудово підтримує узяток у безузятковий час, тому добре висаджувати її на припасічних ділянках. Крім того, листя і ягоди С. мають сильний запах, що служить частковим захистом від поїдання її тваринами. У цій медоносній рослині комах приваблює нектар, який лежить відкрито.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити