Бджільництво - словник-довідник

СОРТИ ВОСКУ. Віск буває різним за кольором і якістю. Це залежить від сировини, з якої він добувається, способів переробки, устаткування тощо. Для того щоб чітко уявляти собі, з яких причин може знижуватися якість воску й зменшуватися його вихід, необхідно вивчити його хімічний склад і властивості.

Залежно від способу переробки бджолиний віск ділиться на .4 групи:

1. Пасічний віск, що його витоплюють на воскотопках або віджимають на пресах безпосередньо на пасіках. Його віск відносять до розряду найбільш високоякісних, тому що одержують із незіпсованої й здорової воскосировини.

2. Пресовий віск, він одержується за допомогою гвинтових або гідравлічних пресів на воскобійних заводах і витягається з різної воскової сировини. Якість його залежить від сорту сировини, що переробляється, устаткування заводу та способу переробки.

Пресовий віск отримують із суші або з пасічних витопок і мерви. Віск із суші вважається найкращим, найбільш придатним для виготовлення штучної вощини, на яку йде найбільш високоякісний віск. Віск із мерви й витопок часто називають технічним, він має темний колір і знижену твердість, і його часто використовують у шкіряній, текстильній і хімічній галузях промисловості.

3. Екстракційний віск, що його витягають із заводської мерви за допомогою бензину. Він належить до нижчих сортів бджолиного воску. Від перших двох сортів відрізняється м'якістю й неприємним запахом, що обумовлено вмістом у ньому залишків бензину, а також домішкою жирів і смол. Віск містить у собі емульговану воду й тому в зламі часто має пергоподібну структуру світлого забарвлення. Екстракційний віск використовують при виготовленні взуттєвого крему, лижної мазі тощо.

4. Вибілений віск. Цей сорт піддається сонячному або хімічному відбілюванню, має велику твердість і крихкість. Його використовують у деяких галузях промисловості в невеликих кількостях для виготовлення кремів, фарб тощо. В умовах пасіки очищення воску сірчаною кислотою й відбілювання іншими хімічними речовинами проводити не рекомендується.

Високосортний віск повинен бути білим, ясно-жовтим, ясно-коричневим або ясно-сірим і мати приємний медяний запах. Ясно-жовтий віск, що має, наприклад, не медяний запах, а різко відмінний від нього запах прополісу, уважається несортовим. Структура поверхні повинна бути гладенькою, однорідною, нежирною на дотик, твердою, при протиранні тканиною — блискучою. Структура у зламі повинна бути дрібнозернистою, найкраще зовсім однорідного забарвлення, але допускається й неоднорідність кольору. На нижній поверхні воскового злитка не повинно бути бруду.

Буває несортовий бджолиний віск чорного кольору, перепалений, за структурою губчатий, сильно забруднений, що важко піддається очищенню, прополісований і т. п.

Віск прийнято ділити на 3 торговельні сорти.

Віск 1-го сорту — білий, жовтий або бурштиновий, без перги й меду, молі та цвілі, сухий. Воскуватість від 70 % і вище. Сировиною для цього високоякісного сорту є воскові кришечки, вирізки з будівельних рамок, стільнички. Із суші 1 сорту, тобто білих або ясно-жовтих стільників, побудованих з низькоякісної вощини, ніколи не вийде після перетоплювання віск 1 сорту.

Віск 2-го сорту — темно-коричневий або темний, без перги й меду й інших сторонніх домішок, сухий. До цього сорту належить ясно-жовта суш 2 сорту з домішкою перги до 15 % за обсягом незім'ятого стільника. На зламі віск може бути неоднорідним — нижні шари темніші верхніх. До цього сорту відносять віск темнішого забарвлення й пресовий, отриманий із сушників другого й третього сортів. Воскуватість від 55 % до 70 % .

Віск 3-го сорту — темно-бурий, сірий або чорний, не просвічується, на зламі спостерігається неоднорідність кольору, сухий, легкий, без меду, перги й інших сторонніх домішок. Сюди входить пасічний віск, зіпсований посудом, пресовий з мерви й витопок. До цього сорту також належить й світліша суш, яка містить пергу. Воскуватість від 40 до 55 %.

Віск, що не відповідає навіть кондиції третього сорту, прирівнюється до витопок. Це віск, перепалений до темно-коричневого кольору, пористий, забруднений настільки, що важко піддається очищенню, із запахом прополісу тощо. Віск, отриманий з неблагополучних щодо гнильцевих захворювань пасік, належить до марки «із гнильцевої пасіки». Такий віск іде на вироблення штучної вощини, але тільки після його стерилізації високими температурами.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити