Бджільництво - словник-довідник

СПРАГА БДЖІЛ. Бджолам необхідна вода для нормальної життєдіяльності, для приготування личинкового корму, розчинення меду, що закристалізувався, регулювання температури й вологості в гнізді. Потреби однакових за силою бджолосімей у воді можуть бути різними: один вулик, наприклад, може перегріватися, стоячи на пригріві, а інший, установлений у тіні або пофарбований у світлий колір, не відчуватиме цього, в одному гнізді може бути більше розплоду, а в іншому — менше.

Шляхом досліджень було встановлено, що сильна сім'я у весняний період щодня споживає не менше 50 г води; у сухі й спекотні дні потреба її у воді відповідно зростає до 200 г. Коли в природі є узяток, споживання води зменшується, тому що в нектарі завжди є великий відсоток води. Тому дуже важливо, щоб вода для бджіл була завжди, особливо навесні й восени.

Для задоволення своїх потреб у воді бджоли навесні вилітають із вуликів на її пошук. Вони віддають перевагу водоймам зі стоячою водою, калюжам, болотам, де вода швидше прогрівається під сонячними променями. У холодну й вітряну погоду багато бджіл, що вилетіли на пошуки води, гине. Щоб уберегти бджіл і запобігти занесенню на пасіку різних хвороб, на її території встановлюють спеціально обладнані поїлки з прісною й підсоленою водою (50 г кухонної солі на відро води).

Поїлки найкраще встановити в тихому місці на пригріві, щоб вода увесь час прогрівалася, була завжди чистою й мала температуру парного молока.

Поїлки найчастіше роблять із дерев'яної бочки, діжки або металевого бачка з краном. До ємності, використовуваної як поїлка, пристроюють накладну дошку, у якій зроблені зиґзаґоподібні борозенки або на яку також зиґзаґоподібно набивають планочки, що забезпечують рівномірне стікання води. Кран відкривають так, щоб вода з нього рівномірно капала й повільно стікала борозенками (у такому випадку вона встигатиме прогрітися під сонцем і бджоли споживатимуть її з більшим задоволенням, ніж холодну). Для її підігріву на кочових пасіках можна побудувати найпростішу піч із цегли, глини або землі, а на стаціонарних — підвести до поїлок електропідігрівання.

Бджоли охоче беруть теплу воду в ранній період весни й восени, тому що вона потрібна для розрідження меду й приготування корму для личинок. Навесні бджоли приносять багато квіткового пилку. Нерідко, коли псується погода, настають затяжні холоди й ллють дощі, бджолам-годувальницям необхідно вживати у великих кількостях свіжий пилок. Відсутність у гніздах або на пасіці води призводить до масової загибелі бджіл від запору, так званої травневої хвороби. При наявності поїлки з теплою водою можна уникнути загибелі бджіл.

Привчити бджіл відвідувати поїлку можна, використавши дресирування. На поїлку або поруч із нею ставлять маломедний розпечатаний стільник. Бджоли швидко його знаходять, беруть корм і надалі охоче відвідують поїлку.

При низькій температурі повітря бджоли практично не залишають вулики, але за теплою водою вони полетять сміливо, навіть при температурі повітря +7 °С.

У період зимівлі бджоли задовольняють свою потребу у воді за рахунок гігроскопічності меду. Мед при нормальній відносній вологості в приміщенні (80-85 %) убирає вологу з повітря. Коли ж повітря в зимівнику сухе, мед не убирає вологу й бджоли починають відчувати спрагу: шумлять, їхній клуб розпадається, вони залишають вулик і гинуть.

Щоб уникнути загибелі бджолосімей у період зимівлі, їм дають воду в поїлках, зволожують у зимівнику повітря.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити