Бджільництво - словник-довідник

СТОРОЖОВІ БДЖОЛИ — їх можна побачити на прилітній дошці, вони охороняють льоток від вторгнення у вулик ворогів, тому що чимало з них бажають відкласти свої яйця на бджолиних личинках або ж люблять поласувати воском чи медом. У зв'язку з медяною « специфікою » роботи, у бджіл сформувалася й досягла неймовірної досконалості система захисту гнізда від «гостей».

Найретельніше охороняється бджолами вхід у гніздо, біля якого виставляються «пости». Охороняють гнізда частіше старі, досвідчені бджоли: стежать за тим, щоб у житло не проникнув ворог або злодій. С. б. реагують на мізерно малу концентрацію пахучих речовин, наявних у маленькій залозі на спинній поверхні черевця, у результаті чого можуть відрізнити членів своєї сім'ї від особин того ж виду інших сімей.

Кількість С. б. залежить від сили сім'ї й зовнішніх умов. Зазвичай під час активного збору, коли бджоли запасаються кормом, сім'ї спокійні, робочими бджолами виставлена нечисленна охорона біля вуликів. Ближче до осені, коли узяток слабшає, на вулики частішають зазіхання бджіл-злодійок, ос тощо. Вхід у вулик уже посилено охороняється, на прилітній дошці чергують численні С. б., які перехоплюють усіх, хто наближається до входу в їхні вулики. Кожна бджола охороняє довірену їй ділянка, але при необхідності — також іншу. С. б. може залишати свій пост, вилітаючи на збирання корму, але, повернувшись, вона займає пост на тій самій ділянці, що й колись.

С. б. легко визначити за характерними рухами: вона різко повертається в різні боки, щоб простежити за кожною бджолою, яка підлітає. Як тільки бджола приземлилася, С. б., відповідальна за цю ділянку, перехоплює й оглядає її.

Бджіл-злодійок С. б. розпізнають за невпевненим польотом перед входом у вулик. Як тільки злодійка опускається на прилітну дошку, С. б. без огляду намагається її зажалити. Суперниці чіпляються одна в одну. Ужалена бджола гине через кілька хвилин.

Заблудлу смирну бджолу ніколи не жалять, якщо вона не намагається втекти. Будь-яка спроба до втечі викликає реакцію ужалення.

Якщо ж бджола-злодійка проникла у вулик, то й на стільниках вона може зустріти відсіч і зазнати нападу. Її калічать і витягають із вулика. Якщо ж бджолі-злодійці вдалося затриматися у вулику як мінімум на пару годин, то її перестають оглядати й вона приймається до складу сім'ї. Прийняті сім'єю бджоли вже через добу можуть охороняти на прилітній дошці вхід у вулик від бджіл зі своєї колишньої сім'ї.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити