Бджільництво - словник-довідник

ТОПОЛЯ ЧОРНА, або осокір, — належить до родини вербових. Розповсюджений у європейській частині Росії, на всій території України, крім Карпат. Росте на піщаних наносах, на берегах великих рік і їхніх приток, на обмілинах і заливних луках, на берегах озер, ставків, використовується в озелененні. Дерево до 35 м заввишки. Крона потужна. Бруньки клейкі, жовто-бурі, сплюснені, довгасті. Листя з короткими, жолобчастими, ледь пухнатими черешками, широкоовальні, на верхівці звужені в коротке вістря. Зверху темні, із внутрішнього боку білі або іржаво-зеленуваті, з країв — пилкоподібне, спочатку — опушене, далі — голе. Квітки дрібні, без оцвітини з бахромчато-надрізаними лусочками, зібрані в пухкі сережки. Цвіте до розпускання листя у березні — квітні. Бджоли збирають пилок. Т. належить до перехреснозапильних рослин.

Крім Т. чорної, в дикому вигляді можна зустріти Т. сріблисту, Т. канадську, Т. пірамідальну.

З листя Т. бджоли часто збирають падь. Т. дає бджолам клейку речовину, яку вони використовують для вироблення прополісу.

Розмножується насінням, кореневими пагонами, рідше стебловими черешками.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити