Бджільництво - словник-довідник

БОРЩІВНИК — багаторічна рослина родини зонтичних (рис. 4). Має 34 види. Найбільшої уваги для бджільництва заслуговує Б. сибірський. На одному місці може рости 6-8 років. Першокласний медонос. Росте біля будинків, на луках і лісових узліссях. Любить родючий ґрунт. До цвітіння його перистоскладене листя утворює густі темно-зелені зарості. Висота рослини Сягає більше метра. У квітучому стані висота досягає двох метрів, висота насінників — до трьох метрів. Стебло порожнє, дуже товсте, до 4,5 см у діаметрі. Зонтики рослини білого, рідше — ніжно-рожевого кольору. На центральних стеблах зонтики можуть досягати 0,5 м у поперечнику.

Вивозити пасіки до посівів Б. треба на початку цвітіння. Наприскування досить рідке, тому бджоли переробляють його набагато довше, ніж інші сорти меду, у зв'язку з цим бджіл забезпечують другим магазином. Працювати на Б. можуть тільки сильні сім'ї, тому що під час збору нектару спостерігається помітне зношування бджіл. Одночасно відзначається висока яйцекладка матки, сім'ї мають велику кількість розплоду.

Б. зацвітає на початку літа, одночасно з лісовою малиною. Обніжжя яскраво-жовтого кольору. Якщо стоїть несприятлива погода, зацвітає значно пізніше. Вивозити бджіл треба раніше, ніж Б. закінчить цвісти. Фаза цвітіння — 18-35 діб. З 1 га посівних площ Б. можна одержати до 250 кг меду. Найактивніше бджоли відвідують квітки Б. з 6-ї до 12-ї год, у фазі повного його цвітіння.

Мед, отриманий з Б., густий, бурштинового кольору, із сильним, але приємним ароматом, приємним смаком.

Посів насіння проводять восени, за 15-20 днів до замерзання ґрунту, використовуючи широкорядний спосіб. Відстань між рядами — 70 см. Глибина закладення насіння — не більше 2 см. Насіння попередньо піддають стратифікації, витримуючи при зниженій температурі. Його замочують у воді протягом 3 діб, потім на три частини насіння додають одну частину піску, перемішують і засипають у ящики шаром 15-20 см. Ящики виставляють у холодне приміщення (0-2 С) на 90-100 днів. Пісок із насінням при підсиханні зволожують і регулярно перемішують. Коли насіння наклюнеться, йому забезпечують температуру повітря 2-3 °С. Висівають їх у ранні строки.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити