Бджільництво - словник-довідник

ТРИВАЛІСТЬ ЖИТТЯ БДЖІЛ — залежить від сили сім'ї. У слабкій сім'ї навесні робоча особина живе в середньому 4 тижні, у сильній — близько 5-7 тижнів. Інтенсивність внутрішньовуликових робіт на цей строк прямо не впливає. Строк життя залежить від загальної чисельності сім'ї й середньодобової яйценосності матки.

Однак бджоли здатні регулювати тривалість свого життя. Наприклад, у випадку, якщо сім 'я з якої-небудь причини позбулася матки, строк життя деяких особин може збільшуватися до 150-200 днів і більше.

Подовжується життя робочих бджіл, коли сім'я настроїлася роїтися, особливо якщо вона готується до зимівлі. Перезимовані бджоли проживають близько 7 місяців, плюс 1 місяць працюють на благо колонії. Це дає підтвердження тому, що зимові бджоли живуть у 5-7 разів довше літніх. Звідси висновок: літнє життя бджоли складає трохи більше місяця, зимове — близько 200 днів.

Експериментальним шляхом було виявлено, що літні бджоли, приречені на коротке літнє життя, у випадку втрати матки задовго до осені й відсутності з цієї причини нового покоління здатні перезимувати, проживши набагато довший строк, ніж їм призначено. Очевидно, бджоли мають секрет відновлення організму у випадку відсутності можливості виростити нове покоління бджіл.

Простежена чітка залежність Т. ж. бджіл від їхньої роботи: у період інтенсивного годування личинок — скорочується, під час відсутності продукування молочка — зростає. Умова для продовження строку життя — рясне постачання сім'ї пилком.

Т. ж. матки без бджіл складає два-три дні, в оточенні близько двадцяти бджіл — три тижні, у сім'ї — до п'яти років і більше. Звідси випливає, що без робочих бджіл матка гине, вони її годують і зігрівають. Найвища плідність матки припадає на перші два роки життя, тому бджолярі воліють заміняти маток, які відпрацювали два сезони.

Т. ж. трутнів не перевищує 3-6 місяців. їхнє існування припадає на літній період. Трутні рідко доживають до весни, а якщо й виживають, то в безматкових сім'ях або в сім'ях з неплодовою маткою.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити