Бджільництво - словник-довідник

УДАВАЛЬНИК-ЗЛОДІЙ — свою назву жук одержав за здатність прикидатися мертвим: миттєво підтискає вусики й ноги, падаючи з предмета, по якому щойно пересувався.

Із більше 450 видів цього сімейства, розповсюджених скрізь, близько 27 є шкідниками запасів рослинного та тваринного походження. 15 видів удавальників живе в запасах зернопродуктів, на комбікормових заводах тощо. У вуликах бджіл можна знайти 2 види жука: У.-з. й удавальника-грабіжника.

Жук має довжину 4 мм, самець циліндричної, самка овальної форми й майже вдвічі ширша за самця. Самок удавальників часто приймають за павуків. Голова й вусики жовті. Надкрила темно - або червоно-бурого кольору з поперечними крапковими смужками, які розташовані рядами й утворюють по дві білуваті плями на надкрилах. Друга пара крил не розвинена, тому самки не літають. Жуки і їхні личинки багатоїдні, харчуються рослинною й тваринною сировиною. Живуть у гнилих рослинних залишках, у мертвій деревині, у норах гризунів і гніздах птахів. На складах живуть у верхньому шарі продуктового насипу, в обшиванні стін, між подвійною підлогою. Зимують жуки й личинки. Перетворення на лялечку відбувається в коконах, які вони готують із кормових матеріалів. Розвиток яйця до дорослої форми при сприятливих умовах триває 100-120 днів. На рік дає до трьох поколінь.

Масова поява жуків спостерігається у квітні й жовтні. Найсприятливіша температура для їхнього розвитку — 23 °С.

У.-з. активніший у нічний час. У вулику жуки й личинки харчуються трупами бджіл, загидлим розплодом, воском і пергою, вони ушкоджують стінки вулика й утеплювальний матеріал. На складах комахи ушкоджують стільники, поїдають пергу й віск, чарунки стільників заповнюються шаром крихтоподібної маси, під якою видні отвори. При уважному розгляді цих отворів, схожих на ходи, пророблені малою восковою міллю, визначають справжнього шкідника за відсутністю ниток павутини й випорожнень.

Із личинок жука-удавальника виділений збудник септицемії бджіл.

Заходи боротьби. Утримання сильних сімей, забезпечення їх кормом і сухим утепленням. У вуликах підтримують чистоту. Склади зі стільниками періодично провітрюють.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити