Бджільництво - словник-довідник

УДАВАЛЬНИК-ЗЛОДІЙ — свою назву жук одержав за здатність прикидатися мертвим: миттєво підтискає вусики й ноги, падаючи з предмета, по якому щойно пересувався.

Із більше 450 видів цього сімейства, розповсюджених скрізь, близько 27 є шкідниками запасів рослинного та тваринного походження. 15 видів удавальників живе в запасах зернопродуктів, на комбікормових заводах тощо. У вуликах бджіл можна знайти 2 види жука: У.-з. й удавальника-грабіжника.

Жук має довжину 4 мм, самець циліндричної, самка овальної форми й майже вдвічі ширша за самця. Самок удавальників часто приймають за павуків. Голова й вусики жовті. Надкрила темно - або червоно-бурого кольору з поперечними крапковими смужками, які розташовані рядами й утворюють по дві білуваті плями на надкрилах. Друга пара крил не розвинена, тому самки не літають. Жуки і їхні личинки багатоїдні, харчуються рослинною й тваринною сировиною. Живуть у гнилих рослинних залишках, у мертвій деревині, у норах гризунів і гніздах птахів. На складах живуть у верхньому шарі продуктового насипу, в обшиванні стін, між подвійною підлогою. Зимують жуки й личинки. Перетворення на лялечку відбувається в коконах, які вони готують із кормових матеріалів. Розвиток яйця до дорослої форми при сприятливих умовах триває 100-120 днів. На рік дає до трьох поколінь.

Масова поява жуків спостерігається у квітні й жовтні. Найсприятливіша температура для їхнього розвитку — 23 °С.

У.-з. активніший у нічний час. У вулику жуки й личинки харчуються трупами бджіл, загидлим розплодом, воском і пергою, вони ушкоджують стінки вулика й утеплювальний матеріал. На складах комахи ушкоджують стільники, поїдають пергу й віск, чарунки стільників заповнюються шаром крихтоподібної маси, під якою видні отвори. При уважному розгляді цих отворів, схожих на ходи, пророблені малою восковою міллю, визначають справжнього шкідника за відсутністю ниток павутини й випорожнень.

Із личинок жука-удавальника виділений збудник септицемії бджіл.

Заходи боротьби. Утримання сильних сімей, забезпечення їх кормом і сухим утепленням. У вуликах підтримують чистоту. Склади зі стільниками періодично провітрюють.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.