Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Бджільництво - словник-довідник

УМОВИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ВИНИКНЕННЯ ХВОРОБ.

Хвороби бджіл можуть бути викликані несприятливими зовнішніми факторами: механічними (ушкодження матки та бджіл при огляді, перевезенні сімей або при проходженні бджолами через вузький льоток або гострі краї обмежувальної решітки), термічними (перегрів, переохолодження гнізда, запарювання в літній період), хімічними (збір отрутного нектару й пилку, згодовування цукру з домішками кухонної солі або великих доз лікарських речовин), біологічними (патогенні бактерії, гриби тощо). Хвороба може початися в окремої форми бджолосім'ї, але внаслідок їхнього тісного взаємозв'язку занедужує вся сім'я, виникає розлад рефлекторних і гуморальних зв'язків, ослаблення або припинення захисту гнізда від ворогів, скорочення або припинення восковиділення, обпилювальної й медозбиральної діяльності.

Слабкі сім'ї, у яких бджоли неенергійні, погано відбудовують стільники, чистять гніздо й вирощують розплід, слабко відвідують медоноси, більше піддані хворобам, ніж бджоли сильних сімей.

Найчастіше бджоли піддаються хворобам у зимово-весняний період. Хворі бджоли зимують неспокійно, розповзаються у вулику й гинуть. До весни можуть вимерти всі бджоли, і тоді сім'я припинить своє існування. Хворі сім'ї, які вийшли із зимівлі, слабкі, з малою кількістю бджіл, перший показник їхньої хвороби забруднене випорожненнями гніздо. При весняній виставці такі сім'ї погано проводять обліт, вони мляві, виходять недружно й невеликими кількостями. Іноді бджоли після виходу падають на землю, повзають по ній і майже відразу гинуть. Одночасно з появою в гнізді розплоду й підвищенням температури повітря до 30-34 °С, можливим є розвиток збудника нозематозу. У такому випадку інфекція, як правило, швидко поширюється на пасіці.

Незаразні хвороби можуть розвинутися в інфекційні й інвазійні. Для виникнення заразної хвороби необхідна наявність збудника патогенного мікроба, до якого сприйнятливий ослабілий організм бджоли. Наприклад, незаразна хвороба падевий токсикоз може ускладнитися заразною нозематозом; незаразна застуджений розплід перейти в заразну європейський гнилець.

Поширення хвороби в одній бджолиній сім'ї найчастіше відбувається через корм, від хворої сім'ї до здорової за допомогою бджолиного злодійства, через водопій, при зльотах без- маткових сімей тощо. Недосвідченість бджоляра також може сприяти поширенню хвороби на пасіці (приєднання частини хворої сім'ї до здорової, підсадження хворої матки, підстановка стільників від хворої сім'ї).

Щоб утримувати на пасіці сильні сім'ї, необхідно особливу увагу приділяти весняній ревізії бджіл, вчасно розширювати гнізда, запобігати роїнню, вчасно оснащувати вулики рамками під час активного медозбору, правильно визначати кількість корму, відправляючи бджіл на зимівлю, утеплювати вулики й готувати зимові приміщення.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.