Бджільництво - словник-довідник

ФІЛАНТ, філант бджолиний, бджолиний вовк. Найбільшу небезпеку для бджіл становить ф. трикутниковий. Належить до роду одиночних риючих ос.

Тендітні комахи, голі або маловолосаті. У більшості випадків вони гніздяться в ґрунті, де вирощують личинок, яким згодовують паралізованих комах і павуків. Це дуже рухливі, сильні земляні оси, дуже схожі на звичайних ос.

Ф. активний з 10-ї до 18-ї год у сонячні дні при температурі не нижче 23 °С. Самці живуть у неглибоких нірках, а самки риють глибокі тунелі, іноді до 1 м, з камерами завбільшки 2,5 х 1,5 см з боків. Зазвичай гнізда вони влаштовують на оголених ділянках у сухих легких, супіщаних, підзолистих ґрунтах, де можна досить швидко й легко вирити тунель, і рідше суглинних ґрунтах. Отвори, що ведуть у гнізда ос, можна знайти на схилах ярів і ровів, уздовж доріг із насипами. Нора Ф. зазвичай нагадує перевернене догори дном блюдце діаметром 12-16 см, з невеликим насипом заввишки в кілька сантиметрів. Самці в будівництві гнізда участі не беруть. Іноді створюються великі колонії цих ос.

Самці харчуються нектаром рослин, а самка полює на медоносних бджіл у радіусі 2,5 км, іноді до 5 км від нірки. Вона приносить й укладає від 1 до 7 паралізованих бджіл у камеру, на груди останньої принесеної бджоли відкладають яйця. Через 3-4 дні з них з'являються личинки, які протягом 2—5 днів харчуються бджолами. Потім личинка плете блискучий темно-коричневий кокон, у якому продовжує свій розвиток, який іноді триває до

4 тижнів. Самці виходять на 4-10 днів раніше самок. У камерах самців зазвичай знаходиться 1-2 бджоли, самок — 3-8. У стадії лялечки Ф. може зимувати до 10 місяців.

Розмір дорослої оси 12-16 мм, колір жовто-чорний. Голова широка, на чолі є малюнок у вигляді корони: у самців із трьома зубцями, у самок із двома. Щелепи сильні. Черевце й ноги жовті. На спинці є чорні трикутники.

Оси ловлять літних бджіл у полі й на пасіці, жалять їх у підборіддя, паралізуючи в такий спосіб нервову систему жертви, а потім, здавлюючи лапками черевце бджіл, видавлюють із них нектар і гемолімфу. У період масового літання Ф. бджолосім'ї значно слабшають, припиняють збір нектару.

Заходи боротьби. Заорюють ґрунт, заселений Ф., засівають його травою, рясно поливають водою, засипають зверху листям і соломою. У нори ос заливають інсектициди. У липні- серпні проходить найактивніше літання Ф., тому пасіку доцільніше перевезти якнайдалі.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.