Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Бджільництво - словник-довідник

ФІЛАНТ, філант бджолиний, бджолиний вовк. Найбільшу небезпеку для бджіл становить ф. трикутниковий. Належить до роду одиночних риючих ос.

Тендітні комахи, голі або маловолосаті. У більшості випадків вони гніздяться в ґрунті, де вирощують личинок, яким згодовують паралізованих комах і павуків. Це дуже рухливі, сильні земляні оси, дуже схожі на звичайних ос.

Ф. активний з 10-ї до 18-ї год у сонячні дні при температурі не нижче 23 °С. Самці живуть у неглибоких нірках, а самки риють глибокі тунелі, іноді до 1 м, з камерами завбільшки 2,5 х 1,5 см з боків. Зазвичай гнізда вони влаштовують на оголених ділянках у сухих легких, супіщаних, підзолистих ґрунтах, де можна досить швидко й легко вирити тунель, і рідше суглинних ґрунтах. Отвори, що ведуть у гнізда ос, можна знайти на схилах ярів і ровів, уздовж доріг із насипами. Нора Ф. зазвичай нагадує перевернене догори дном блюдце діаметром 12-16 см, з невеликим насипом заввишки в кілька сантиметрів. Самці в будівництві гнізда участі не беруть. Іноді створюються великі колонії цих ос.

Самці харчуються нектаром рослин, а самка полює на медоносних бджіл у радіусі 2,5 км, іноді до 5 км від нірки. Вона приносить й укладає від 1 до 7 паралізованих бджіл у камеру, на груди останньої принесеної бджоли відкладають яйця. Через 3-4 дні з них з'являються личинки, які протягом 2—5 днів харчуються бджолами. Потім личинка плете блискучий темно-коричневий кокон, у якому продовжує свій розвиток, який іноді триває до

4 тижнів. Самці виходять на 4-10 днів раніше самок. У камерах самців зазвичай знаходиться 1-2 бджоли, самок — 3-8. У стадії лялечки Ф. може зимувати до 10 місяців.

Розмір дорослої оси 12-16 мм, колір жовто-чорний. Голова широка, на чолі є малюнок у вигляді корони: у самців із трьома зубцями, у самок із двома. Щелепи сильні. Черевце й ноги жовті. На спинці є чорні трикутники.

Оси ловлять літних бджіл у полі й на пасіці, жалять їх у підборіддя, паралізуючи в такий спосіб нервову систему жертви, а потім, здавлюючи лапками черевце бджіл, видавлюють із них нектар і гемолімфу. У період масового літання Ф. бджолосім'ї значно слабшають, припиняють збір нектару.

Заходи боротьби. Заорюють ґрунт, заселений Ф., засівають його травою, рясно поливають водою, засипають зверху листям і соломою. У нори ос заливають інсектициди. У липні- серпні проходить найактивніше літання Ф., тому пасіку доцільніше перевезти якнайдалі.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.