Бджільництво - словник-довідник

ХІМІЧНИЙ СКЛАД ВОСКУ — близько 15 хімічно самостійних сполук. Будучи об'єднаними в три групи, вони утримуються у воску в наступній кількості (%):

- вільні жирні кислоти 13,5-15,0

- складні ефіри 70,4-74,7

- граничні вуглеводні 12,5-15,5

До складу воску також входять у невеликих кількостях барвники й ефірні олії, що обумовлюють його колір і запах.

Вільні жирні кислоти містять у собі церотинову, мелісинову, а також кислоти олеїнового ряду, що є найактивнішою складовою частиною воску, яка розчиняє деякі метали й вступає в реакцію з лугами. Кислотне число, яке характеризує кількість вільних жирних кислот, складає 18,5-22,4.

Речовини, утворені з жирних кислот і спиртів, називаються складними ефірами. Зі спиртів до складу ефірів входять мірициловий, цериловий й ін.

При кип'ятінні з лугом складні ефіри обмилюються, розкладаються, виділяючи вільні жирні кислоти й одноатомні спирти.

При оцінці якості й розпізнаванні фальсифікації воску користуються ефірним числом, яке характеризує кількісний вміст у воску складних ефірів. Чистоту бджолиного воску характеризують також число омилення (сума двох чисел — кислотного й ефірного), що дорівнює 89-97, відношення і йодне. Число відношення ефірного до кислотного дорівнює 3,5-4,2.

Йодне число характеризує кількість неграничних сполук, наприклад кислот олеїнового ряду. Звичайний жовтий віск має йодне число 10-11; при відбілюванні воно зменшується до 7 і навіть до 2. У воску знайдені вуглеводні (пентакозан, гептакозан, нонакозан й ін.), які важко взаємодіють з іншими тілами й плавляться при температурі 54-68,4 °С.

Віск містить три елементи: вуглець (близько 80 %), водень (13 %) і кисень (до 7 %). Віск містить кисню менше, ніж інші речовини, тому при горінні або окислюванні він виділяє найбільшу кількість тепла.

Бджолиний віск за своїм хімічним складом може змінюватися в невеликих межах або ж значно. Це залежить від того, які породи бджіл брали участь у його виробленні. У воску, отриманому від безжальних бджіл, міститься 40 % смоли, 5,8 % води й 0,975 % золи, а в натуральному бджолиному воску зольність складає близько 0,03 %.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.