Бджільництво - словник-довідник

ХОБОТОК БДЖОЛИ складається з верхніх і нижніх (максил) щелеп, верхньої (ламбрум) і нижньої губи, що в діючому положенні збираються в X. для харчування рідким кормом. Основа нижньої губи являє собою підборіддя (субментум), яке несе на кінці тонкий ворсистий язичок, по парі коротких лопат (параглос) і тонких нижньогубних щупиків (рис. 32).

Кожний щупик індивідуально рухливий, складається з двох довгих базальних і двох коротких апікальних сегментів. У кожній нижній щелепі є стовпчики (стипеси), кожен з яких несе довгу лопату (галеа), зовнішню жувальну лопату максили й маленький щупик (пальпу).

Коли бджола всмоктує рідину, навколо язичка смикаються лопати нижніх щелеп і нижньогубні щупики, а сам язичок займає осьове положення й виступає між зімкнутими частинами. При всмоктуванні їжі язичок швидко рухається вперед та назад.

На стінках язичка є волосяні кільця з перетинчастими проміжками, що дозволяє язичку подовжуватися або коротшати. Рідка їжа затягається язичком у канал хоботка. В основі X. і між основами нижніх щелеп і нижньої губи є западина, у верхньому кінці якої знаходиться ротовий отвір.

Язичок випинається від місця з'єднання з підборіддям і розпрямляється. Втягування нектару відбувається завдяки дії м'язів, які тягнуться від підборіддя до основи язичка. Повернення X. у вихідне положення відбувається, цілком імовірно, за рахунок кров'яного тиску, що викликається підтягуванням X. до голови або завдяки еластичності гнучких стійок.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.