Бджільництво - словник-довідник

БУДІВНИЦТВО ШТУЧНОЇ ВОЩИНИ — найважливіший спосіб для підвищення продуктивності пасіки. Наростити сильні сім'ї й максимально використовувати медозбір можна тільки тоді, коли кожна бджолина сім'я буде забезпечена стільниками. На багатокорпусні вулики в середньому йде 30-40 стільників, на вулики-лежаки — 18-20. Оскільки на сезон головного узятку стільники вже повинні бути напоготові, то в інтересах бджоляра заздалегідь стимулювати бджіл на будівництво стільників.

Для того щоб сім'ї будували багато стільників, вони, насамперед, повинні бути сильними, здоровими, з якісними плодовими матками й великими запасами доброякісних кормів. Крім того, у період росту сімей обсяг гнізд повинен відповідати їхній силі, а також необхідно забезпечити їм підтримувальний узяток.

Ставити у вулики рамки зі штучною вощиною потрібно вчасно. Найчастіше починають роботу з відбудування стільників перед цвітінням черешні або вишні. Бджоли енергійно займаються будівництвом стільників під час головного узятку (крім періоду цвітіння садів). Відбудовані в цей час стільники вирізняються високою якістю, у них немає жодної трутневої чарунки, у них протягом усього сезону вирощується кілька поколінь розплоду, і вони найбільше придатні для зимівлі бджіл.

Як тільки бджоли візьмуться до ремонту стільників, у вулик ставлять рамку з вощиною біля південного боку вулика, між рамками з кормом і розплодом. Коли вощина буде, нехай навіть не повністю, відбудована, її виймають, а в гніздо вже з обох боків розплоду ставлять по одній рамці з вощиною. Як тільки ці дві рамки наполовину будуть відбудовані, одну з них виймають, а дають знову дві. Таким чином, бджоли відбудують п'ять рамок, а гніздо сім'ї розшириться на три рамки.

Потім у вулики ставлять ще по дві рамки з вощиною. Якщо гніздо надмірно збільшилося, забирають із гнізда старі стільники. Протягом усього узятку можна використовувати цей метод.

При утриманні бджіл у багатокорпусних вуликах рано навесні видаляють нижній корпус, тому що бджоли й матка переходять у верхній. Як тільки в сім'ї з'явиться 7-8 рамок з розплодом, повертають другий корпус. У нього ставлять 10 рамок у такому порядку: дві рамки з медом, рамку з вощиною, рамку ясно-коричневої суші, дві рамки з вощиною, одну з медом, одну з вощиною та дві з медом. Третій корпус ставлять між першим і другим. У ньому рамки розміщають за такою схемою: з країв по одній маломедній рамці, потім по рамці з вощиною, потім по рамці суші з медом, у середині чотири рамки з вощиною. Четвертий корпус розташовують нагорі, у нього ставлять з країв по маломедній рамці, посередині вісім рамок з вощиною.

Якщо бджолосім'ї не встигнуть зайняти до головного узятку по чотири корпуси, але бджоли продовжують охоче будувати стільники, тоді корпус із відбудованою вощиною на якийсь час знімають.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.