Бджільництво - словник-довідник

БУДІВНИЦТВО ШТУЧНОЇ ВОЩИНИ — найважливіший спосіб для підвищення продуктивності пасіки. Наростити сильні сім'ї й максимально використовувати медозбір можна тільки тоді, коли кожна бджолина сім'я буде забезпечена стільниками. На багатокорпусні вулики в середньому йде 30-40 стільників, на вулики-лежаки — 18-20. Оскільки на сезон головного узятку стільники вже повинні бути напоготові, то в інтересах бджоляра заздалегідь стимулювати бджіл на будівництво стільників.

Для того щоб сім'ї будували багато стільників, вони, насамперед, повинні бути сильними, здоровими, з якісними плодовими матками й великими запасами доброякісних кормів. Крім того, у період росту сімей обсяг гнізд повинен відповідати їхній силі, а також необхідно забезпечити їм підтримувальний узяток.

Ставити у вулики рамки зі штучною вощиною потрібно вчасно. Найчастіше починають роботу з відбудування стільників перед цвітінням черешні або вишні. Бджоли енергійно займаються будівництвом стільників під час головного узятку (крім періоду цвітіння садів). Відбудовані в цей час стільники вирізняються високою якістю, у них немає жодної трутневої чарунки, у них протягом усього сезону вирощується кілька поколінь розплоду, і вони найбільше придатні для зимівлі бджіл.

Як тільки бджоли візьмуться до ремонту стільників, у вулик ставлять рамку з вощиною біля південного боку вулика, між рамками з кормом і розплодом. Коли вощина буде, нехай навіть не повністю, відбудована, її виймають, а в гніздо вже з обох боків розплоду ставлять по одній рамці з вощиною. Як тільки ці дві рамки наполовину будуть відбудовані, одну з них виймають, а дають знову дві. Таким чином, бджоли відбудують п'ять рамок, а гніздо сім'ї розшириться на три рамки.

Потім у вулики ставлять ще по дві рамки з вощиною. Якщо гніздо надмірно збільшилося, забирають із гнізда старі стільники. Протягом усього узятку можна використовувати цей метод.

При утриманні бджіл у багатокорпусних вуликах рано навесні видаляють нижній корпус, тому що бджоли й матка переходять у верхній. Як тільки в сім'ї з'явиться 7-8 рамок з розплодом, повертають другий корпус. У нього ставлять 10 рамок у такому порядку: дві рамки з медом, рамку з вощиною, рамку ясно-коричневої суші, дві рамки з вощиною, одну з медом, одну з вощиною та дві з медом. Третій корпус ставлять між першим і другим. У ньому рамки розміщають за такою схемою: з країв по одній маломедній рамці, потім — по рамці з вощиною, потім — по рамці суші з медом, у середині — чотири рамки з вощиною. Четвертий корпус розташовують нагорі, у нього ставлять з країв по маломедній рамці, посередині — вісім рамок з вощиною.

Якщо бджолосім'ї не встигнуть зайняти до головного узятку по чотири корпуси, але бджоли продовжують охоче будувати стільники, тоді корпус із відбудованою вощиною на якийсь час знімають.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити