Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Бджільництво - словник-довідник

ШАВЛІЯ — багаторічна рослина із родини губоцвітих. Квітки рослини пристосовані до перехресного запилення. Тичинки мають вигляд хиткого коромисла, на верхній частині якого знаходиться пильовик, а на нижній — лопать. У нормальному стані пильовики знаходяться у верхній губі, але коли бджола проникає вглиб квітки за нектаром, вона зачіпає коромисло, і пильовики опускаються на комаху. Для бджільництва особливе значення мають Ш. кільчаста, лугова й лікарська.

Ш. кільчаста — засухостійка рослина. Квітки розташовані колотівками на стеблах, що закінчуються гроноподібними суцвіттями. Віночки червонясто-бузкового кольору. Нектарники кільцеподібно розташовані навколо зав'язі. Найрясніше нектаровиділення спостерігається в період від повного пилкування до запліднення. На інтенсивне нектаровиділення впливає також спекотна й помірно волога погода. Цвіте Ш. кільчаста з червня до кінця серпня. Нектар Ш. безбарвний і не має запаху. Медопродуктивність — до 250-300 кг меду з 1 га. Бджоли збирають із рослини також пилок.

Ш. лугова — чудовий медонос, але видобуток нектару з нього трохи ускладнений для бджіл через глибину квіток. Росте на суходільних луках й уздовж доріг. Стебло прямостояче, догори залізисто-пухнате. Квітки в шестиквіткових колотівках. Віночки блакитні, рідше білі або рожеві. Цвіте з травня по вересень. З 1 га суцільних насаджень можна одержати до 100 кг меду.

Ш. лікарська у дикорослому стані не зустрічається. Культивується у спеціалізованих господарствах. Любить сухі, високі місця. На одному місці росте 3-4 роки. Стебло гіллясте, чотиригранне. Листя з притупленою верхівкою, біля основи округлене або ледь серцеподібне, його краї дрібногородчасті. Листя зеленого або від достатку волосків — сріблисто-білого кольору. Квітки великі, синьо-фіолетові, двогубі, розташовані колотівками в пазухах верхнього листя й утворюють пухке колосовидне суцвіття.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.