Бджільництво - словник-довідник

ШИНКОВИЙ ШКІРОЇД — жук, який є основним санітаром у сухих степах, напівпустелях і пустелях.

Комаха належить до сімейства шкіроїдів. Жук має подовжено-овальне тіло (7-8 мм), вкрите здебільшого волосками, рідше — лусочками. Жук чорного кольору, з поперечними сірувато-коричневими смугами на передній частині надкрил, на смужці є 6 чорних точок. Яйця відкладає у вуликовому смітті. З яйця виводиться личинка, яка росте від 2 до 15 мм. Її тіло біле, вкрите червоно-коричневими волосками, особливо великі волоски стирчать у задній частині, утворюючи своєрідний хвіст. Задній кінець має чорно-коричневе забарвлення. Личинка перетворюється на лялечку. Колір личинки нагадує колір слонової кістки. У цій стадії минає зимівля.

Жуки полохливі, при дотику до них підтискають до тіла ніжки й вусики та прикидаються мертвими. У природі вони живуть у підсохлих трупах тварин, норах гризунів і деяких хижаків, у гніздах птахів, ос і бджіл. Цей жук досить часто зустрічається в зерносховищах, на кондитерських, ковбасних й інших підприємствах, у пташниках і голубниках. Ш. ш., як показує назва, паразит продуктів тваринництва, харчується він шкірами, хутрами, салом, шинкою, ковбасою, щетиною, рогами тощо. Личинки нападають на молодняк домашнього птаха. Жук нерідко зустрічається в слабких бджолиних сім'ях, у яких не прибирають сміття. У вуликах він харчується утеплювальним матеріалом, деревом рамок і вулика, просвердлюючи в них ходи, пергою, руйнуючи при цьому стільники, залишками коконів, мертвими бджолами, викинутими лялечками й личинками бджіл. На складах ПІ. ушкоджує стільники, рамки, пергу, руйнує утеплювальний матеріал. Часто він ушкоджує стільники одночасно з восковою міллю. Ушкодження, завдані Ш., відрізняються від руйнувань, викликаних восковою міллю, відсутністю павутини.

У вулику можуть бути однаково створені умови для розвитку в них і Ш., і воскової молі. Личинки жука іноді знищують личинок воскової молі, але це мало перешкоджає подальшому розмноженню воскової молі у вулику.

Ш. ш. може бути джерелом виникнення інфекційної хвороби, тому що, побувавши в сім'ї, зараженій американським гнильцем, і перейшовши у вулик здорових бджіл, він з екскрементами виділяє збудника хвороби. Серед шкідників бджіл відомі також плямистий і шубний Ш.

Заходи боротьби. Утримання сильних сімей, підтримка у вуликах чистоти. Провітрювання й дезінсекція утеплювального матеріалу.

Сховища стільників постійно провітрюють, систематично переглядають. При виявленні паразитів проводять дезінсекцію приміщення сірчистим газом.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.