Бджільництво - словник-довідник

ШЛЯХИ ПОШИРЕННЯ ІНФЕКЦІЇ різні й залежать від джерела хвороби й імунітету. Будь-яка хвора бджола є джерелом захворювання всієї бджолиної сім'ї, чи то інфекційна, чи інвазійна хвороба. Усі заразні хвороби мають інкубаційний (прихований) період перебігу. До цього періоду входить момент проникнення збудника хвороби в організм бджоли або личинки до прояву клінічних ознак хвороби. Деякі збудники хвороби можуть паразитувати на зовнішніх покривах бджіл.

Тривалість інкубаційного періоду при різних хворобах різна. Наприклад, при гнильці вона коливається в межах 1-2 днів, при нозематозі — 1-3 тижнів. У цей період відбувається активне розмноження збудника хвороби, який, виділяючи токсини, порушує процеси травлення, дихання, кровообігу й послабляє імунітет бджоли або личинки. За інкубаційним періодом іде період явного прояву ознак хвороби, і хвора бджола або личинки являють собою інтенсивне джерело інфекції через виділення в зовнішнє середовище збудника, наприклад, із кишечника або через трахеї.

Поширення інфекції в одній бджолиній сім'ї найчастіше відбувається через корм, від хворої сім'ї до здорової — за допомогою бджолиного злодійства, через водопій, при зльотах безматкових сімей тощо. Недосвідченість бджоляра також може сприяти поширенню хвороби на пасіці (приєднання частини хворої сім'ї до здорової, підсадження хворої матки, підстановка стільників від хворої сім'ї).

Поширення хвороби від неблагополучної пасіки до благополучної може відбутися при продажі бджолосімей, пакетів і маток із карантинних пасік; передачі меду, стільників, суші, вощини від хворих сімей до здорових; перельоті хворих роїв, блукаючих бджіл, трутнів, бджіл-злодійок на інші пасіки; використанні бджолярем того самого інвентарю при огляді хворої та здорової сім'ї (вулики, стільники, рамки, димар, медогонка, халат), а також при перельоті паразитів і хижаків із хворих сімей до здорових.

Найпоширеніші переносники хвороб на пасіках: воскова міль, злодій-удавальник, шинковий шкіроїд, щипавка, мураха, оса, бабка.

Розвиток інфекції залежить від виду мікроба, його кількості й вірулентності (здатності жити й розмножуватися в макроорганізмі, придушуючи його захисні властивості). А інфекція бджолиної сім'ї визначається кількістю захворілих особин, формою (повільна або швидка) перебігу хвороби й темпом відтворення потомства.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити