Бджільництво - словник-довідник

БУЗИНА — чагарник або невелике деревце із родини жимолостевих. Росте в лісових і лісостепових районах, можна зустріти в підліску широколистих, рідше хвойних лісів, серед чагарників, у лісопосадках і полезахисних лісосмугах. Часто розводиться в садах і парках. Є кілька видів Б., але медоносне значення мають Б. трав'яниста, Б. чорна, Б. червона.

Б. трав'яниста — багаторічний трав'янистий кущ заввишки 60-150 см, із простим розгалуженим стеблом з білою серцевиною, з неприємним запахом. Листя непарноперисте з 5-9 видовженими ланцеподібними, загостреними листочками. Суцвіття — плоска щитоподібна китиця з трьома головними гілочками. Квітки дрібні, з пелюстками, білими всередині й блідо-рожевими зовні. Цвіте в серпні — вересні, ягоди чорні.

Росте біля доріг, у засмічених місцях, серед чагарників, на схилах залізничних насипів, у ярах, на берегах струмків, утворює зарості на глинистому й глинясто-кам'янистому ґрунтах.

Б. чорна досягає заввишки 2-6 м. Листя складне, складається з 5-7 листочків яйцевидно-довгастої форми, із загостреною верхівкою й клиноподібною основою. Квітки запашні, дрібні, п'ятипелюсткові. Віночок жовтувато-білий. Суцвіття велике, багатоквіткове, плоске, щитковидне. Крайові квітки сидячі, інші на квітконіжках. Плід — ягодоподібна кістянка чорно-фіолетового кольору з 2-4 кісточками. Цвіте в травні — липні. Забезпечує бджолам ранньовесняний узяток.

Розмножується насінням. Після вирубки добре відновлюється порослю з пня.

Б. червона — багаторічний густий гіллястий кущ. У дикому вигляді росте в лісах і серед чагарників. Ранній медонос. Віночок білувато- або зеленувато-жовтий. Цвіте в березні — квітні.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити