Бджільництво - словник-довідник

ШТУЧНА ВОЩИНА — тонкі воскові листи з видавленими в них шестикутними денцями чарунок, виготовляється з чистого бджолиного воску. Ш. в. прикріплюють до рамки, у такому вигляді вона є основою для відбудування бджолами стільників.

Сьогодні Ш. в. виготовляється вощаними виробничими машинами. Вона буває двох типів: «максимум» — із крутим нахилом ромбиків, що утворюють чарунки (120°), і «напівмаксимум» — з кутом нахилу 130°. Вощина «максимум» має глибші чарунки й тому більше пристосована для роботи бджіл, але виготовлення її складніше, ніж Ш. в. типу «напівмаксимум». Стандартний розмір листа Ш. в. повинен бути 410 х 260 мм, а розмір чарунки між паралельними боками — 5,3-5,45 мм.

Якість Ш. в. характеризується рівномірним просвічуванням усіх трьох її ромбиків, що утворюють денця, якщо переглядати їх на світло, товщиною (кількістю листів у 1 кг) і міцністю на розрив (розривною довжиною). Розривна довжина повинна бути такою, щоб підвішена за верхній кінець смужка Ш. в. завширшки 5 см обривалася під власною вагою. Механічна потужність Ш. в. залежить також від тривалості її вилежування: чим довше лежить вощина, тим міцнішою вона буде. Якість Ш. в. дуже залежить від якості воску. Тому матеріал для її виготовлення потрібно підбирати так, щоб у суміші було не менше ніж 50 % першосортного пасічного воску.

Вощина у процесі виготовлення вбирає в себе певну кількість вологи (1-5 %), тому, купивши свіжозроблену вощину, перед використанням її необхідно добре просушити.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити