Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Рослинництво

ОСНОВИ НАСІННЄЗНАВСТВА

11.3. ЗБИРАННЯ ВРОЖАЮ НА НАСІННИХ ПОСІВАХ

Насіння зернових культур має найбільшу масу у фазі воскової стиглості. На насінних посівах строки збирання більшості сортів зернових культур припадають на середину воскової стиглості (за вологості зерна 35—40%). У цей період припиняється надходження поживних речовин у насіння. У жита і деяких сортів озимої пшениці маса зерна збільшується у фазі воскової стиглості, що позитивно впливає на якість насіння під час підсихання їх у валках.

Роздільне збирання зернових культур є одним з агротехнічних заходів, які поліпшують посівні якості насіння. Збирання насінників краще проводити двофазним (роздільним) способом у середині воскової стиглості насіння. У валках насіння висихає швидше, ніж на пні, і рівномірніше. Роздільне збирання підвищує чистоту, енергію проростання і схожість насіння. При цьому обмолот проводять за оптимальної вологості насіння, що значно зменшує його травмування. Отже, знижуються затрати на післязбиральну доробку.

Двофазний спосіб збирання ефективний для культур з подовженим періодом достигання насіння — гречки, проса, гороху, вики, багаторічних трав та ін.

У районах з частими дощами валки підсихають нерівномірно, причому насіння в них може проростати. Тому тут доцільно поєднувати різні способи збирання врожаю.

Дослідження В. В. Гриценка показали, що під час обмолоту насіння озимої пшениці вологістю 14—20% схожість його становила 97%. За вологості 26—30% вона знизилася до 88, а за вологості 30% і дещо більшій — до 74%.

Фаза воскової стиглості зерна триває 5—8 діб, а потім настає повна стиглість, після якої починають збирання врожаю прямим комбайнуванням (однофазне). Дослідження і практика свідчать, що найбільший урожай зерна збирають за поєднання дво- й однофазного збирання.

Численні дослідження вказують, що під час обмолоту мінімально пошкоджується насіння вологістю 15—23%. У разі обмолоту зерна жита вологістю 25% кількість травмованого насіння збільшується майже вдвоє. Це зазвичай знижує його посівні і врожайні якості. Дослідження, проведені в Інституті пшениці ім. В. М. Ремесла УААН в районах Київської області, показали, що у разі травмування врожайність зерна озимої пшениці знижувалася на 7,2 ц/га. Набагато знижується і схожість насіння під час пошкодження зародка та насінних оболонок (над зародком).

Останнім часом у багатьох господарствах зерно обмолочують комбайнами, що мають два барабани. Для сівби використовують крупне і менш пошкоджене насіння з-під першого барабана.

Просо збирають двофазним способом тоді, коли 60—70% насіння досягне воскової стиглості. Скошену масу спочатку обмолочують за зменшеної кількості обертів барабана молотарки й отримують найстигліше насіння. Нестигле насіння залишається в стеблах, які вкладають у валки для просушування. Повністю валки обмолочують під час другого проходу комбайна.

Гречку на насіння доцільно також збирати двофазним способом.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.