Рослинництво

ОСНОВИ НАСІННЄЗНАВСТВА

11.8. ЗБЕРІГАННЯ НАСІННЯ

Що сухіше насіння, то воно придатніше для тривалого зберігання. Перед засипанням на зберігання вологість насіння потрібно довести до рівня, зазначеного в державних стандартах.

Численні дослідження свідчать, що основною причиною низької схожості насіння є високий вміст у ньому вологи під час зберігання. Підвищення вологості насіння посилює в ньому процеси дихання, створює сприятливі умови для діяльності мікроорганізмів і підвищення активності збудників хвороб і шкідників. Промерзання вологого зерна призводить до механічного пошкодження клітин, особливо в зародковій частині. Ослаблені зернини після сівби уражуються грибками і мікробами. Таке насіння або зовсім не проростає, або дає ослаблені сходи. Зниження схожості, втрату життєздатності неможливо компенсувати навіть підвищенням норми висіву.

Дослідженнями доведено, що з підвищенням вологості від 15 до 17% схожість насіння ярої пшениці знизилася на 6, а енергія проростання — на 12%. Схожість насіння з вологістю понад 20% знижувалася на 22, а енергія проростання — на 33% порівняно з насінням, вологість якого не перевищувала 15%.

Насіння ярих зернових культур з високою схожістю і енергією проростання придатне для висівання в ранні строки після незначного повітряно-сонячного обігрівання. Що схожість насіння менша, то старанніше потрібно проводити обігрівання. Схожість насіння різко підвищується після застосування активного вентилювання, суть якого полягає в тому, що крізь шар зерна 1—1,5 м за допомогою вентиляційного устаткування продувають сухе, нагріте до 30—35 °С повітря. У насінництві широко застосовують штучне теплове сушіння насіння за температури 30—35 °С. Для сушіння гранична температура нагрівання становить не більше ніж 40—45 °С, причому на початку сушіння вона має бути дещо нижчою.

Зберігають насіння у продезінфікованих зерносховищах насипом у засіках. Сухе насіння доцільно зберігати затареним (переважно в мішки).

Під час зберігання за насінням систематично проводять спостереження. У зерносховищах мають бути термометри й психрометри для визначення температури і вологості повітря. Для боротьби з комірними шкідниками застосовують газацію.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити