Рослинництво

ОЛІЙНІ Й ЕФІРООЛІЙНІ КУЛЬТУРИ

6.1. ОЛІЙНІ КУЛЬТУРИ

6.1.12. РИЖІЙ

ГОСПОДАРСЬКЕ ЗНАЧЕННЯ. Рижій відомий дуже давно. Батьківщина його — Мала Азія, Закавказзя, Іран. Вирощують рижій у північних районах лісостепової зони, західних областях України та на Поліссі.

Насіння рижію містить від 26 до 46% олії, що належить до напіввисихаючих. Олію використовують (особливо в суміші з лляною) для виготовлення оліфи, лаків і фарб, рідше — як продукт харчування. Макуха рижію містить до 35% білка, згодовується тваринам в незначних кількостях.

БОТАНІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА. Рижій (Camelina sativa Czanz.) належить до родини Капустяних. В Україні найпоширеніший рижій ярий. Це однорічна рослина висотою від 40 до 100 см. Корінь веретеноподібний, тонкий, проникає у ґрунт на глибину 40—60 см. Стебло розгалужується у верхній частині. Листки ланцетні, слабоопушені. Квітки дрібні блідо - або темно-рожеві (у вигляді видовженої китиці). Цвітіння триває 20—30 діб. Рижій — переважно самозапильна культура. Плід — грушоподібний стручок, містить 8—10 жовтих або червонувато-коричневих насінин. Довжина насіння становить 0,6—2,5 мм, маса 1000 насінин — 0,8—1,6 г.

СОРТИ. Із селекційних сортів рижію в Україні найпоширеніші сорти: Степовий, Міраж, Гірський.

БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ. Мінімальна температура проростання насіння 1 °С, оптимальна — 10— 12 °С. Сходи з'являються через 8—10 діб після сівби. Вегетаційний період триває 80—110 діб. Рижій належить до рослин довгого дня і за поширення на північ достигає швидше.

Рижій можна вирощувати на легких піщаних ґрунтах, але найбільші врожаї його збирають на

середньозв'язних ґрунтах з достатнім вмістом гумусу. Непридатні для його вирощування важкі глинисті ґрунти, що запливають. Урожайність насіння рижію за умов високої агротехніки становить 12—15 ц/га.

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ. Після появи сходів рижій росте повільно, тому найкраще його розміщувати у сівозміні після просапних. Сіють його і після озимих культур. Іноді використовують для пересівання озимих. Обробіток ґрунту під рижій такий самий, як і під ріпак. Рижій добре реагує на внесення повного мінерального добрива (N30-45P30-45K35-40). Сіють рижій одночасно з ранніми ярими культурами рядковим способом. Норма висіву насіння 10—12 кг/га. Загортають його на глибину 1,2—2 см. Після сівби проводять коткування легкими боронами. Догляд за посівами рижію полягає у виполюванні бур'янів і знищенні ґрунтової кірки.

Збирання врожаю починають тоді, коли більшість стручків пожовкне і набуде коричневого кольору. Збирають рижій роздільним способом. Після обмолоту насіння підсушують до вологості 10%.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити