Рослинництво

КОРМОВІ ТРАВИ

9.1. ОДНОРІЧНІ БОБОВІ ТРАВИ

9.1.3. ГОРОХ КОРМОВИЙ

ГОСПОДАРСЬКЕ ЗНАЧЕННЯ. Кормовий горох — високоврожайна зернобобова культура. Сіють його для кормових цілей (на зерно і зелену масу) на малородючих середньозв'язних і піщаних ґрунтах, де врожаї посівного гороху низькі. Високі врожаї кормового гороху збирають також на осушених торфових ґрунтах. Його здавна вирощують в Україні.

Зерно кормового гороху містить 20—30% білка, багато амінокислот — лізину, метіоніну, цистину, триптофану, а також вітамінів. Урожайність зеленої маси гороху кормового на сортостанціях лісостепової зони становить 300—400, а зерна — 20—25 ц/га. На Уладово-Люлинецькій дослідно-селекційній станції Інституту цукрових буряків після висівання кормового гороху сорту Укісний 1 з вівсом урожайність зеленої маси становила 284 ц/га, вихід кормових одиниць — 45 ц/га, а перетравного протеїну — 747 кг/га. У вологих районах західних областей України, зокрема на дослідному полі Львівського державного аграрного університету в Дублянах, урожайність зеленої маси місцевих сортів кормового гороху становила 400—600, а зерна — 18—36 ц/га.

Кормовий горох — одна з кращих парозаймальних і кормових культур. Він є добрим компонентом у змішаних посівах з вівсом, білою гірчицею, кормовими бобами, райграсом однорічним, соняшником та іншими культурами.

БОТАНІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА. Кормовий горох, або пелюшка (Pisum arvense L.), — однорічна рослина. Коренева система стрижнева, добре розвинена і використовує поживні речовини з підґрунтя. Стебло — трав'янисте, вилягає, заввишки від 0,8 до 2 м. Квітки фіолетові. Листки пірчасті з вузькими прилистками, забарвлені частково у фіолетовий колір. Плід — багатонасінний біб. Насіння щільно розміщене в бобах, округло-кутасте, як правило, із вдавленою поверхнею, сіре, світло-буре, коричневе, іноді чорне. Маса 1000 насінин — 150—200 г.

БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ. Кормовий горох — вологолюбна рослина довгого дня. Вегетаційний період триває 100—130 діб. Насіння починає проростати за температури 1—2 °С. Сходи добре переносять приморозки до 6 °С. Кормовий горох маловимогливий до родючості ґрунту. Високі врожаї його збирають і на осушених торфовищах, проте він погано росте на перезволожених ґрунтах з неглибоким заляганням ґрунтових вод.

СОРТИ. В Україні найпоширеніші такі сорти кормового гороху: Харківський 74, Зерноградський 8, Зерноградський 66, Зерноградський урожайний, Богун, Донбас, Кормовик, Зерноукісний 92, Резонатор.

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ. Кормовий горох у сівозміні висівають як парозаймальну культуру після зернових і просапних, а в поліських районах — і після льону-довгунця. Урожай озимої пшениці після кормового гороху зазвичай вищий, ніж після конюшини. Обробіток ґрунту під кормовий горох такий самий, як і під посівний.

Кормовий горох сіють одночасно з ярою пшеницею, вівсом і ячменем. Запізнення з сівбою призводить до зниження врожаю зерна. Для вирощування на зелений корм кормовий горох висівають у 2—3 строки через 15 діб, а також — післяжнивно.

Кормовий горох, як і всі зернобобові культури, добре реагує на фосфорно-калійні добрива. Під нього вносять 40—60 кг/га діючої речовини цих добрив. Під час вирощування кормового гороху на зелений корм на 1 га висівають 1 млн насінин гороху і таку саму кількість зерен вівса (200 кг гороху і 70 кг вівса), а на насіння — 140 кг гороху і 60 кг вівса. Значні прирости врожаю зерна кормового гороху мають за сумісного вирощування його з білою гірчицею як підтримувальною культурою (150 кг/га гороху + 5 кг/га гірчиці). Догляд, боротьба зі шкідниками та збирання такі самі, як і за посівним горохом.

У разі використання на зелений корм сумішку скошують на початку, а на сіно — після початку цвітіння. Кормовий горох достигає нерівномірно і пізніше, ніж посівний. На насіння його збирають під час достигання 75— 80% бобів. Культура кормового гороху на корм рекомендується для поширення у районах з малородючими ґрунтами.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.