Рослинництво

КОРМОВІ ТРАВИ

9.3. БАГАТОРІЧНІ ТРАВИ

9.3.2. БАГАТОРІЧНІ ЗЛАКОВІ ТРАВИ

9.3.2.2. КОСТРИЦЯ ЛУЧНА

ГОСПОДАРСЬКЕ ЗНАЧЕННЯ. Костриця лучна — нещільнокущовий верховий злак, який швидко росте, але найкраще розвивається на 2—3-й рік, досягаючи 80—120 см. Має високу кормову цінність: 100 кг сіна відповідають 54,5 кормової одиниці і містять 3,8 кг перетравного протеїну.

Після скошування і спасування добре відростає, утворює багато прикореневих листків, тому придатна для сінокісного й пасовищного використання.

БОТАНІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА. Костриця лучна (Festucapratensis Huds.) належить до родини Злакових. Дикорослі види костриці поширені у поліській і лісостеповій зонах країни. Росте на помірно вологих луках, у заплавах.

Кострицю лучну використовують як важливий компонент для створення сіяних лук і пасовищ, іноді — у польовому травосіянні (у сумішках з конюшиною, люцерною та еспарцетом).

Коренева система костриці мичкувата, проникає в ґрунт досить глибоко, тому вона добре росте на суходільних луках. Костриця у південних районах поширена більше, ніж тимофіївка.

Стебло прямостояче. Листки широкі, гладенькі, блискучі. Утворює багато листя, особливо прикореневого. Суцвіття — розлога волоть. Колоски багатоквіткові, плід — зернівка. Насіння без остюків, подібне до насіння пасовищного райграсу, після достигання швидко обсипається. Маса 1000 насінин — близько 2 г.

БІОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ. За умов достатнього зволоження костриця лучна росте на різних ґрунтах, але найпридатніші для її вирощування середньозв'язні суглинкові й осушені окультурені торфоболотні ґрунти.

Зимостійкість костриці висока, посухостійкість більша, ніж тимофіївки. Навесні вона витримує короткочасне затоплення водою. У перший рік використання костриця лучна швидко розвивається й утворює багато зеленої маси, але не виколошується. Найвищі врожаї костриці отримують на 2—3-й рік вирощування. У травостої на луках тримається протягом 4—6 років. Навесні костриця рано відростає і швидко розвивається. В умовах достатнього зволоження врожаї якісного сіна досить високі — 60 ц/га і більше.

СОРТИ. Найпоширенішими сортами костриці лучної є Люлинецька З, Веселоподолянська 1883, Сарненська 134, Козаровицька, Високогірна, Зірочка 5.

Кострицю лучну висівають напровесні під покрив ярих зернових рядковим способом. Під озимі її доцільно підсівати восени одночасно з сівбою покривної культури. Норма висіву насіння на чистих посівах становить 12—15 кг/га. Насіння загортають на глибину 2—3 см.

На сіно кострицю лучну скошують на початку цвітіння, оскільки вона не так швидко грубіє, як інші злакові трави.

На насіння кострицю лучну вирощують так само, як і тимофіївку. Насіння збирають у фазі воскової стиглості, коли побуріють волоті (тільки з першого укосу). Врожайність насіння — 5—10 ц/га.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.