Рослинництво

КОРМОВІ ТРАВИ

9.3. БАГАТОРІЧНІ ТРАВИ

9.3.2. БАГАТОРІЧНІ ЗЛАКОВІ ТРАВИ

9.3.2.5. ГРЯСТИЦЯ ЗБІРНА

Грястиця збірна (Dactylis glomerata L.) — багаторічний нещільнокущовий верховий злак. Стебло прямостояче, добре облиствлене, 120 см заввишки, з великою кількістю прикореневих листків. Листки досить довгі, широкі, по краях шорсткі. Суцвіття — однобічна волоть, спочатку стиснута, а потім розлога. Маса 1000 насінин 1,2 г. Кормова цінність грястиці збірної у ранні фази розвитку висока. Після цвітіння рослини грястиці швидко грубіють, тому перед цвітінням їх потрібно скошувати (найкраще у фазі викидання волотей). Так, 100 кг сіна містять 3,3 кг перетравного протеїну і відповідають 40 кормовим одиницям.

Коренева система грястиці мичкувата, добре розвинена, проникає у ґрунт на глибину до 1 м. Тому вона краще, ніж тимофіївка або костриця лучна, переносить посуху. Добре росте на родючих суглинкових і карбонатних ґрунтах. На теплих і сухих ґрунтах її висівають у сумішках з люцерною чи еспарцетом.

У південних районах грястицю сіють у сумішці з люцерною, зокрема на зрошуваних землях. Найпоширенішими сортами є Сарненська місцева, Київська рання 1, Дединівська 4, Дрогобичанка, Станіславська 1, Херсонська рання 1.

Грястиця збірна поширена в Україні, Польщі, Німеччині, Прибалтиці, Середній Азії, на Північному Кавказі, Нечорноземній зоні Росії та в інших країнах.

Найбільші врожаї грястиці мають на 2—3-й рік використання. Добре переносить затінення. Після скошування швидко відростає і довго тримається у травостої, тому придатна для вирощування сумішок з тривалим строком використання. Зимостійкість її невисока. За сприятливих умов урожайність сіна досягає 60—80 ц/га. Рано навесні її використовують для випасання худоби. При внесенні високих доз азотних добрив збирають 500 ц/га і більше зеленої маси грястиці.

У чистих посівах висівають 20 кг/га, у сумішках —10—12, а на зрошуваних землях — 8—10 кг/га. Норма висіву насіння 12—14 кг/га. Насіння збирають у фазі воскової стиглості вранці або ввечері. Врожайність насіння — З—8 ц/га. Насінні ділянки використовують упродовж 4—6 років.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.