Лісівництво
РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН
Лекція 2. НЕГАТИВНИЙ ВПЛИВ РЕКРЕАЦІЇ НА ЛІСОВІ НАСАДЖЕННЯ
2.2 Вплив рекреації на лісових тварин
Із усіх компонентів лісу найбільш вразливим до дії рекреації є тваринний світ. Присутність людей у лісі викликає міграцію та зникнення крупних ссавців та птахів. Зростання рекреаційного навантаження спричиняє зникнення і інших тварин. Причиною зникнення тварин передусім є фактор турбування. Види тварин, які залишаються, втрачають відчуття страху перед людиною. Крім того, масовий збір плодів, ягід, зникнення окремих видів із надґрунтового покриву, зрідження підліску і тому подібне позбавляє тварин їжі, необхідного маскування та укриття, місць гніздування. Зрідження підліску зменшує чисельність славки-чорноголовки, дрозда, а витоптування надґрунтового покриву та порушення лісової підстилки призводять до зникнення корисних для лісу землерийок. Дослідження у Підмосков'ї показали, що в рекреаційних лісах зникли більше половини видів тварин, а щільність тих, що залишились, набагато зменшилась. Особливо негативно рекреація впливає на хижаків - куницю, норку, тхора та ін. Зникає лисиця.
Розповсюджені випадки знищення людиною гадюк, вужів, порушення гнізд хижих птахів, що дуже шкідливо для лісу. Шкода посилюється розповсюдженням бродячих кішок, собак.
У рекреаційних лісах зменшується чисельність мурав'їв. Як правило, мурав'ї залишаються в стиглих насадженнях, у першу чергу - у хвойних деревостанах.
Зі збільшенням рекреаційного навантаження зростає чисельність мікрофауни, але за рахунок ентомошкідників.
Всі ці негативні зміни в рекреаційних лісах потребують цілого ряду заходів, які прийнято називати біотехнічними. Саме у такий спосіб можливе зменшення негативного впливу людини на тваринний світ.