Лісівництво

РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН


Лекція 6. РУБКИ ФОРМУВАННЯ ЛАНДШАФТІВ


6.5 Термін проведення та інтенсивність рубок формування ландшафтів


Формування лісопаркового ландшафту потребує довготривалого терміну часу — 30-40 років, кількох прийомів рубок. В молодняках рубками формування закладають лише попередній вигляд майбутнього лісопаркового ландшафту, а остаточне його формування досягається в середньовіковому та пристигаючому віці періодичним проведенням рубок формування.

Термін повторюваності прийомів рубок залежить від темпів росту дерев, збільшення зімкнутості крон, що через зменшення освітленості викликає відмирання нижніх гілок. А оскільки в лісопарковому господарстві потрібно вирощувати дерева з низько опущеними кронами, то потрібно ретельно слідкувати за настанням моменту, коли нижні гілки крон будуть мати дефіцит освітлення і почнуть втрачати листя або хвою. Це і буде свідченням настання терміну чергового прийому рубки.

Середнім терміном повторення прийому ландшафтної рубки вважається в молодняках 2-5 років, у жердняках — 5-10, у середньовікових та пристигаючих деревостанах — 10-20 років.

Інтенсивність рубок догляду при формуванні лісопаркових ландшафтів в значній мірі залежить від складу порід у насадженні, зімкнутості пологу, типу ландшафту, який намагаються сформувати, від способу рубки і т. п.

Вибірка запасу при рубках формування може коливатися при догляді за якістю дерев у хвойних деревостанах — 3-10%, а в листяних — від 5 до 15%. При формуванні потрібного складу порід вибірка дерев може досягати 20% запасу за рахунок вирубування зайвих дерев із супутніх порід, а при покращанні просторового розміщення дерев на площі — до 30% запасу за рахунок вирубування зайвих дерев, що знаходяться між окресленими групами чи куртинами.

Загальними притримками щодо інтенсивності рубок вважаються наступні: 1) ландшафти закритого простору з горизонтальною і вертикальною зімкнутістю потрібно формувати до зімкнутості пологу 0,6-0,7; 2) напіввідкриті ландшафти з груповим розміщенням дерев — із загальною зімкнутістю 0,3-0,5, а в групах — 0,6-0,7; 3) ландшафти напіввідкритого простору з рівномірним розміщенням дерев — з зімкнутістю 0,3-0,5. Ці узагальнені притримки можуть мати відхилення в різних типах лісу, в лісостанах різного віку тощо.

На інтенсивність прийому рубки формування впливає також освітленість під пологом лісу. Тут діє таке правило: потрібно, щоб у червні - липні освітлювався в полудень стовбур дерева в нижній його частині не менше, ніж на 1/4 висоти від землі. Саме таке освітлення забезпечує збереження нижніх гілок живими і сприяє формуванню широкої крони.

Вказану освітленість стовбурів можна досягти в лісових насадженнях 15-річного віку, коли відстань між сусідніми деревами після рубки становитиме для світлолюбних порід 5-6 м, а для тіньовитривалих — 3-4 м.

Потрібно також пам'ятати, що будь-яка рубка в перші роки погіршує естетичні якості лісової ділянки, тому бажано рубки формування ландшафтів проводити по можливості з якнайменшою інтенсивністю.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити