Лісівництво

РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН


Лекція 7. ОСОБЛИВОСТІ РУБОК ФОРМУВАННЯ ЛАНДШАФТІВ У НАСАДЖЕННЯХ РІЗНОГО ПОРОДНОГО СКЛАДУ


7.1 Рубки формування ландшафтів у соснових лісостанах


Соснові насадження в молодому та жердняковому віці через одноманітне забарвлення хвої мають монотонний вигляд, до того ж вони часто загущені. Тому рубками формуються переважно ландшафти закритого простору з горизонтальною зімкнутістю пологу (1а). Вирубуються дерева за якістю. При цьому поліпшення естетичного вигляду досягається нерівномірною рубкою, що призводить до деякої розчленованості пологу.

Якщо сосновий молодняк має природне походження і різний вік, то можна формувати деревостан з вертикальною зімкнутістю, вирубуючи ті дерева, які нівелюють різні за висотою біогрупи.

У разі формування ландшафту напіввідкритого простору з рівномірним розміщенням дерев на площі (2а) — відбирають 300-500 дерев — обранців на 1 га, а рубку проводять навколо них, вирубуючи дерева інших категорій. Вирубування повинно бути проведене на таку відстань, щоб забезпечити до наступного прийому рубки освітлення обранців у полудень (червень — липень) на 3/4 від вершини, що збереже живими гілки на цій висоті, упередить відмирання хвої та очищення від сучків через недостатнє освітлення. Тобто, така рубка забезпечить формування дерев лісопаркового вигляду. Уже йшлося, що в 15-річному віці відстань між деревами повинна бути рівною 5-6 м.

У відносно родючих для сосни умовах свіжого субору (В2) та в складних суборах (С2) можуть формуватися ландшафти як закритого, так і напіввідкритого простору з груповим розміщенням дерев (26). При цьому слід мати на увазі, що в даних умовах доцільно, щоб крім груп із сосни формувалися і групи із листяних порід. Провідне значення сосни забезпечується її участю в складі деревостану на рівні 50-60%. При проведенні рубки вирубують зайві дерева сосни та супутні (другорядні) породи.

У сосняках з мішаним складом порід зрідження може бути в 10- 20% уже у віці до 20 років з метою поліпшення складу насаджень, а при догляді за якістю воно повинно лежати в межах 5-15, іноді — 20%. Поліпшення просторового розміщення дерев на площі, як правило, в мішаних сосняках потребує зрідження до 15-20, іноді до 25%.

В умовах багатої відміни свіжого субору та в складних суборах повинні формуватися лісостани сосни з листяними породами у верхневому ярусі та з дубом у нижньому. У цих же умовах формується, як окремий ярус, підлісок, найчастіше з ліщини та бузини червоної. При формуванні ландшафтів 1а; 1б; 2а; 2б вже змолоду потрібно визначитись з кількістю ярусів у ландшафті і рубки догляду за складом порід в них, за якістю та просторовим розміщенням дерев і кущів на площі проводити більш інтенсивно, допускаючи ступінь зрідження від 10 до 30% запасу.

При відборі дерев слід опиратися на викладені раніше положення щодо кількості та ролі тих чи інших деревних порід у формуванні заданого ландшафту, а також цільового призначення ділянки лісу в композиційній схемі ландшафту, що створюється.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити