Лісівництво

РОЗДІЛ 1. ЛІСОВА ЕКОЛОГІЯ ТА ТИПОЛОГІЯ


Лекція 4. ЛІС І ВОЛОГА


4.2 Специфіка споживання води деревними рослинами


Значення вологи, як екологічного фактора, для деревних рослин багато чим відрізняється від ролі світла. Сильний ріст у висоту дає деревам великі переваги у боротьбі за світло, але у боротьбі за вологу вони поступаються менш високорослим рослинам. Деревам набагато складніше забезпечувати крону водою, бо вона піднята над поверхнею землі на десятки метрів. Тому деревна рослинність і зростає у природних угрупованнях лише там, де випаровуваність у вегетаційний період не перевищує кількість опадів. Крім того, деревні породи, на відміну від трав'яних рослин, транспірують вологу і взимку, коли немає її надходження із фунту. Проф. Л .О. Іванов провів спеціальні дослідження на деревах сосни і берези, які дали можливість вияснити механізм підняття вологи від коренів до крони. Підсумком цих досліджень є те, що для піднімання води від коріння до крони існують два «двигуни»: перший створює кореневий тиск, що у листяних порід викликає весняний «плач», а влітку діє менш інтенсивно, а другий — транспірація, завдяки якій волога «всмоктується» кроною. Стовбур дерева у цьому процесі відіграє роль провідника і резервуара для запасів вологи, адже він наполовину представлений водою. Причому вологість стовбура менша біля окоренка і вища у верхній частині, вологість у цілому підвищується восени.

Транспірація деревними рослинами забезпечує надходження до органів, які ростуть, необхідних поживних речовин, охолоджує листя, не допускаючи їх перегрівання. Але вона часто буває надмірною. Для фотосинтезу ж витрачається лише незначна частка тієї вологи, яка надходить у крону.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити