Лісівництво

РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН


Лекція 7. ОСОБЛИВОСТІ РУБОК ФОРМУВАННЯ ЛАНДШАФТІВ У НАСАДЖЕННЯХ РІЗНОГО ПОРОДНОГО СКЛАДУ


7.5 Формування ландшафтів у дібровах


Перетворення лісових ландшафтів у лісопаркові в умовах дібров потрібно починати з молодого віку насаджень. Середньовікові та пристигаючі лісостани дуже важко переформувати в лісопаркові, тому вони найчастіше рубками доводяться до рівня лісопаркових ландшафтів закритого простору з вертикальною зімкнутістю пологу (1б).

Формування ландшафтів напіввідкритого простору потрібно розпочинати не пізніше 20-річного віку, а найкраще — створювати основу такого ландшафту вже при штучному поновленні лісу культурами. У цьому випадку при формуванні ландшафту з груповим розміщенням дерев (2б) рослини висаджуються на постійне місце не рядовими, а «врозкид», розміщуючи головні породи на відстані 5-6 м між окремими рослинами. Формування груп і куртин аналогічне формуванню хвойно-листяних, але набагато складніше. В умовах правобережного Лісостепу головними породами можуть бути дуб звичайний, ясен звичайний, клен звичайний, липа серцелиста та клен — явір. У лівобережному Лісостепу - дуб, ясен, клен звичайний, липа, із другорядних порід, які доповнюють формування груп, потрібно використати на Правобережжі граб, березу, а з кущів — ліщину, бузину чорну, клен татарський та ін. На Лівобережжі — клен польовий, ясен зелений, клен татарський, жимолость татарську, скумпію.

У разі створення напіввідкритого ландшафту типу 2б у більш дорослих насадженнях, які були у свій час посаджені рядами, рубки — формування потрібно проводити так, щоб згодом зникла видимість рядів, оскільки рядове розміщення рослин різко знижує естетичний вигляд ландшафту. Цього можна добитися не тільки вирубуванням дерев головних порід, але і створенням щільних узлісь із кущів, які закриють з боку галявин рядове розміщення дерев всередині груп.

Лісорослинні умови у дібровах надають широкі можливості для формування лісопаркових ландшафтів, тому в цих умовах повинні бути найрізноманітніші творчі підходи.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити