Лісівництво

РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН


Лекція 9. ОРГАНІЗАЦІЙНІ ОСНОВИ РУБОК У ПРИМІСЬКИХ ЛІСАХ


9.1 Порядок проведення головних рубок у господарських частинах приміських лісів


Головні рубки в господарських частинах приміських лісів регламентуються правилами рубок, у межах так званої розрахункової лісосіки, яка обчислюється при лісовпорядкуванні певним способом. Вона і являє собою плановий норматив головного користування лісом. В цих лісах розрахункова лісосіка визначається, виходячи із стану лісових насаджень, які потребують суцільної рубки. У першу чергу такі рубки проводяться в перестійних лісостанах, що втратили захисні властивості, мають низькі естетичні якості і вважається доцільною їх заміна молодими. Щорічна розрахункова лісосіка за станом визначається як частка від ділення площі та запасу деревостанів на господарсько-доцільний термін їх вирубки — найчастіше 3-5 років. При встановленні розрахункової лісосіки потрібно враховувати, що в приміських лісах допускаються суцільно-лісосічні рубки тільки вузькими лісосіками.

При плануванні вибіркових рубок керуються Правилами рубок головного користування стосовно площі охвата рубкою, а щорічну лісосіку обчислюють, враховуючи порядок вибірки запасу і т.п.

Фактичне розміщення розрахованої лісосіки проводиться лісничим у відповідності з запланованим при лісовпорядкуванні терміном та з врахуванням вимог Правил рубок головного користування в лісах України. Ділянка за 1-2 роки до рубки відводиться в натурі, тобто відмежовується візирами, виконується її інструментальна зйомка з прив'язкою до квартальної сітки, після чого на ній проводиться перелік дерев по породах за 4-см ступенями товщини та оцінкою кожного дерева за якістю (ділове, напівділове, дров'яне). При цьому ведеться перелікова відомість, а також вимірюються висоти 15-20 дерев переважно з центральних ступенів товщини. За результатами польових робіт виконується матеріальна і грошова оцінка кожної лісосіки.

При незначних площах окремих виділів, деревостани яких потребують рубки за станом, вони відводяться до рубки цілком, без поділу на лісосіки, але враховується вимога Правил рубок відносно кількості таких виділів у таксаційному кварталі (в залежності від площі виділів).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити