Лісівництво

РОЗДІЛ 1. ЛІСОВА ЕКОЛОГІЯ ТА ТИПОЛОГІЯ

 

Лекція 8. ЛІСІВНИЧО-ЕКОЛОГІЧНА ТИПОЛОГІЯ

 

8.4 Загальна характеристика груп типів лісорослинних умов (едатопів)

 

Складові трофогенного ряду мають наступні особливості ґрунту та рослинність.

Група А — бори, представлені бідними ґрунтами, найчастіше - піщаними, а в гірських умовах — щебенистими, з неглибоким профілем. Сюди входять також ґрунти, заболочені за верховим типом.

Рослинність — оліготрофна (сосна, береза, брусниця, верес і подібні).

Група В — субори, займають відносно бідні глинисто-піщані, іноді супіщані ґрунти, що мають на різній глибині суглинисті або глинисті прошарки невеликої товщини. У гірських умовах — щебнисті ґрунти на схилах, а також торф'янисті ґрунти перехідного типу заболочування.

Рослинність представлена боровими оліготрофами та мезотрофами: сосна, береза, вільха сіра, ялина, горобина, орляк, буквиця лікарська, грушанка та ін.

Група С — складні субори (сугрудки, судіброви) — відносно родючі місцеоселення. Ґрунти — супіщані, іноді з суглинковими прошарками, малопотужні легкі суглинки, ґрунти торф'яні перехідних боліт. Рослин­ність - оліго-, мезо- та мегатрофи, причому, перші дві групи мають виключний розвиток. У покриві переважають мегатрофи. Група О — діброви, груди — найбільш родючі типи. Ґрунти — сірі і темно-сірі лісові суглинки, іноді супіщані, що мають неглибоке залягання ґрунтових вод.

Рослинність корінних деревостанів-мегатрофи. Мезотрофи (дуб, ялина) зростають у верхньому ярусі. Підлісок та надґрунтовий покрив — із мегатрофів.

У сухих місцеоселеннях переважає ксерофітна рослинність. Деревостани — низьких або знижених бонітетів. Серед надґрунтового покриву переважають ксерофіти та ксеромезофіти.

Умови зі свіжим зволоженням утворюються залежно від рівня залягання ґрунтових вод: на піщаних ґрунтах на глибині 2-4 м, а на суглинистих - понад 4 м. У лісовій зоні (Полісся) ґрунти — слабоопідзолені. У цих умовах утворюється оптимальне зволоження для сосни, ранньої форми дуба, берези повислої, модрини, ясена звичайного, граба, кленів. Надґрунтовий покрив та підлісок представлені мезофільними видами з домішкою ксеромезофітів.

Вологі умови сприятливі для росту дуба пізньої форми, ялини, бе­рези пухнастої, ялиці, липи, осики. Сирі місцеоселення характерні надлишком зволоження, що негативно впливає на ріст деревної рослинності, крім вільхи чорної.

Мокрі типи мають великий надлишок вологи, торф'яні ґрунти. У сирих і мокрих типах у надґрунтовому покриві переважають гігрофіти. Мезофіти можуть зростати на мікропідвищеннях.

П. С. Погребняк, як і Є. В. Алексєєв, розглядав тип лісу як синонім типу лісорослинних умов.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити