Лісівництво

РОЗДІЛ 2. ПІДВИЩЕННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ЛІСІВ ЛІСІВНИЧИМИ МЕТОДАМИ


Лекція 5. ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ДЕРЕВНОЇ ПРОДУКТИВНОСТІ ЛІСІВ


5.7 Підвищення продуктивності лісів інтродукцією деревних порід


Використання деревних порід — екзотів на території України має досить давню історію. Ще в період Київської Русі у монастирські сади інтродукували горіх волоський, виноград, деякі плодові породи. Але масова інтродукція почалася у XVII ст., коли польські магнати почали створювати декоративні сади і парки.

При створені штучних насаджень ми тепер використовуємо понад 50 видів деревних порід іншорайонного походження. В першу чергу екзотичні рослини використовують у приміських лісах, які призначені для відпочинку населення.

У ліси експлуатаційного призначення екзоти доцільно вводити, якщо вони мають суттєві переваги над аборигенними породами у підвищенні продуктивності, чи дають деревину вищої якості. Породи — екзоти можуть бути як головними, так і супутніми породами, чи породами — домішками у лісостані.

При введені екзотів у культури, їх потрібно розміщувати на площі так, щоб вони залишалися до віку стиглості в умовах, які сприяють росту, цвітінню та плодоношенню. Цвітіння та плодоношення — це показники стійкості даного виду в лісостані. Якщо ж цвітіння та плодоношення не відбувається — введення даної породи не досягло поставленої мети.

В Україні є достатньо лісорослинних умов для використання у хвойних і листяних насадженнях модрини сибірської, польської, Сукачова, японської, дугласії, горіха чорного, деяких інших порід. Перелічені породи у відповідних їх біології лісорослинних умовах дають значно вищі запаси деревини порівняно з аборигенними породами. Типами, що найбільше відповідають вищевказаним породам, є С2, С3, Д2. У Тростянецьких лісах на Сумщині є штучні насадження модрини, які у 80-100 років мають запаси деревини 800-900м-2га1.

Введення модрини понад 5% посадкових місць в умовах Д2призводить до її домінування. У 85 років (Сумщина) вона витіснила дуб. Приблизно така ж картина в Андрусівському лісництві Житомирської області, де нами в 1960 році у незадовільного стану дубові культури була введена модрина сибірська площадками (100 1 — метрових площадок на 1 га) в умовах С3. Уже в 25 років модрина домінувала в насадженні.

При введенні в культуру модрини та ялини (до 100 посадкових місць на 1 га) доцільно використовувати крупномірний посадковий матеріал, саджанці 3-4-річного віку.

Горіх чорний доцільно вводити в культури у свіжих та вологих судібровах та дібровах (С23; Д23). Він має надзвичайно цінну деревину і дає значно вищі запаси порівняно з дубом. На Правобережжі України в Поліссі та Лісостепу в типі Д2 чудові результати дають культури бука європейського. Широке використання порід-екзотів значно підвищить продуктивність та якість наших лісів.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити