Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Лісівництво

РОЗДІЛ 2. ПІДВИЩЕННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ЛІСІВ ЛІСІВНИЧИМИ МЕТОДАМИ

 

Лекція 7. БІОЛОГІЧНИЙ КРУГООБІГ РЕЧОВИН, ЙОГО СУТЬ І РОЛЬ У ПІДВИЩЕННІ ПРОДУКТИВНОСТІ ЛІСІВ

 

7.2 Ріст деревних порід при різній кислотності ґрунту

 

Незважаючи на те, що ще Г. Ф. Морозов звертав увагу на значення кислотності ґрунту для росту деревних порід, відношення їх до реакції

ґрунтового розчину вивчено ще недостатньо. Відомо, що це відношення розцінюється по відношенню їх до кальцію. За цією ознакою розрізняють породи, які успішно зростають на багатих кальцієм ґрунтах — кальцієфіли, та породи, які уникають кальцію — кальцієфоби. До перших відносять бук лісовий, а до других — березу повислу. Встановлено, що для кожного виду рослини існує свій мінімум, оптимум та максимум кислотності.

Якщо розглянути продуктивність лісів Східноєвропейської рівнини в широтному напряму з півночі на південь, то вона зростає, а з підняттям у гори - зменшується. Причиною цьому є зміна ґрунтів під впливом кліматичних факторів, насамперед опадів, температурного режиму, випаровування. Чим більша кількість води просочується через ґрунт, тим більше вимивається солей з ґрунтового розчину, тим більше іонів кальцію та магнію обмінюються на іони водню. Вилуговування підси­люється дією ґрунтових мікроорганізмів та появою в ґрунті вугільної та органічних кислот, які активізують цей процес. Однак кислі ґрунти утво­рюються не тільки в холодному кліматі, але й в субтропіках.

Численні дослідження дозволяють встановити залежність між бонітетом найголовніших лісових порід і кислотністю ґрунту. Так, за даними О. Ф. Іванова (1970), соснові насадження І, Іа, Іб бонітетів зростають на ґрунтах з показником pH 4,8-5,0; ІІ-ІІІ бонітетів - 3,5-3,8. Ялинові насадження І, Іа, Іб бонітетів — на ґрунтах з pH 5,6-5,8, а ІІ-ІІІ бонітетів — на ґрунтах з pH 4,2-4,8, тобто, найбільш продуктивні насадження приурочені до менш кислих ґрунтів.

О. Ф. Іванов наводить дані Р. Р. Посохова щодо лісів Криму. Тут сосна І-ІІ бонітету в умовах субучин росте на ґрунтах з pH 6,9-7,0, дуб у цих умовах росте за III класом бонітету. Дуб І-ІІ класу бонітету росте на ґрунтах, які мають pH верхніх горизонтів 5,9, а ІІ-ІІІ класів бонітету — pH 7,0-7,2. Як бачимо, дуб краще росте при слабо кислій реакції фунтового розчину.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.