Лісівництво

РОЗДІЛ 2. ПІДВИЩЕННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ЛІСІВ ЛІСІВНИЧИМИ МЕТОДАМИ


Лекція 8. ВЗАЄМОДІЯ ДЕРЕВНИХ ПОРІД У ЛІСОВИХ НАСАДЖЕННЯХ


8.2 Взаємодія деревних порід у хвойно-листяних насадженнях


Серед широкого кола питань взаємодії сосни з іншими породами на перше місце виходить її взаємодія з березою повислою. Специфіка взаємодії цих порід визначається приблизно однаковим відношенням до світла і родючості (трофності) фунту, завдяки чому обидві породи є породами — піонерами. Але у берези більш висока життєдіяльність.

За даними Л. О. Іванова, кількість СО2, що розкладається, на 1 г маси сирого листя у берези в три рази більша, ніж у сосни. При поганому забезпеченні вологою береза має таку ж інтенсивність транспірації, яку має сосна при нормальному вологозабезпеченні. У берези відмічається вища інтенсивність росту в молодості порівняно із сосною. В результаті цього у сосново-березових молодняках взаємодія складається на користь берези, яка виступає антагоністом сосни. Однак береза значно раніше за сосну старіє, притуплює ріст, знижує свою конкурентоздатність, в результаті чого випадає із насадження. Сосна ж продовжує ріст, тому займає панівне положення у насадженні. Г.Ф.Морозов наводить в «Учении о лесе» дані М. К. Турського про динаміку складу мішаних насаджень сосни і берези. Вони наступні: молодняк — 10БП; 15-річне насадження — 6С3П; 40-річне насадження — 7С3ЗБП; 60-річне — 8С3П . Ці дані свідчать про поступову перевагу у конкурентних взаєминах сосни. Сильною стороною сосни у взаємодії з березою є її менша вибагливість до зволоженості фунту. Тому на вкрай сухих ґрунтах, а також на мокрих, вона успішно конкурує з березою. Зі зростанням родючості ґрунту взаємодія сосни з березою складається не на користь сосни.

Особливості взаємодії сосни з березою повинні бути покладені в основу лісогосподарських заходів щодо вирощування насаджень з головною породою — сосною (своєчасні освітлення у молодняках, інтенсивні прочистки і т.п.).

Взаємодію деревних порід у лісостанах потрібно враховувати на всіх етапах їх життя, особливо у тих лісорослинних умовах, де можливе існування мішаних лісів.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити