Сад і город (енциклопедія)

ВИРОЩУВАННЯ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР ДЛЯ ОДЕРЖАННЯ НАСІННЯ І ПОСАДКОВОГО МАТЕРІАЛУ

ЦИБУЛЯ

Цибулю зазвичай вирощують із цибулі-сівка — це маленькі цибулинки, які виростають із насіння. Найвигідніше спочатку вирощувати цибулю-сівок з насіння, а потім використовувати її для вирощування ріпчастої цибулі. Ріпчаста цибуля в перший рік утворює цибулину, а насіння дає лише на другий рік. Для того щоб одержати гарний посадковий матеріал, потрібно відбирати тільки ті сорти цибулі, які дають велику цибулину в перший рік життя.

Для вирощування цибулі-сівка з насіння (чорнушки) грядку готують восени. Навесні перед садінням землю не перекопують, а тільки розпушують. Восени під перекопування вносять перегній з розрахунку 5 кг на 1 м2 і фосфорно-калійні добрива з розрахунку 10-15 г на 1 м2.

Насіння цибулі висівають у відкритий ґрунт, щойно прогріється земля, приблизно в середині-кінці квітня. Норма посіву — 7-10 г на 1 м2. Відстань між рядами — 15 см, глибина посіву — 1,5-2 см.

Після посіву ґрунт потрібно трохи ущільнити.

Цибулю-сівок збирають, як тільки перо починає вилягати. Її просушують протягом місяця, потім обрізають і зберігають у холодному, добре провітрюваному приміщенні (добре зберігати сівок діаметром 1,5-2,5 см у холодильнику при температурі -1... -2 °С). Дрібний сівок потрібно саджати під зиму, тому що він не витримує зберігання й висихає, сівок діаметром до 1 см стрілок після садіння в ґрунт не дає.

Для одержання маткових цибулин під насіння сівок висаджують на грядки наприкінці квітня — на початку травня. Відстань між рослинами — 8-10 см, між рядами — 20-40 см. У суху погоду рослини поливають двічі-тричі так, щоб ґрунт зволожився на 8-10 см. Після поливів ґрунт розпушують. Через 10-12 днів після садіння цибулю підживлюють розчином коров'яку (1:10) або пташиного посліду (1:20), на відро настою додають 25 г сечовини й поливають цибулю з розрахунку 10 л розчину на 10 м2 садіння. Через 1,5 місяця після садіння цибулю на насіння підживлюють мінеральними добривами (30 г суперфосфату та 10 г хлористого калію на 10 л води). За місяць до збирання цибулі розпушують міжряддя. Якщо до моменту збирання цибуля не визріла, то за тиждень підрізають коріння лопатою на глибині 5-6 см нижче цибулини.

Цибулю збирають у суху погоду, як тільки почне вилягати листя. Обрізають його через 6-7 днів, залишаючи шийку 3-4 см.

Перед тим як закладати цибулю на зберігання, її просушують, а потім протягом 8 год підігрівають при температурі +43 °С. Температура зберігання маткових цибулин +8...+10 °С. За 3 тижні до садіння температуру зберігання підвищують до +18..,+20 °С. Вирощування цибулі на насіння таке ж, як і цибулі-ріпки.

Маточні цибулини висаджують на початку травня в ґрунт, який добре прогрівають. 3-5 маткових цибулин дають достатню кількість насінного матеріалу на 1 сотку городу. У період формування насіння, якщо немає дощів, цибулю слід добре поливати. Цвіте цибуля 25-30 днів, і насінні стрілки із суцвіттями виростають на 1-1,2 м, тому їх потрібно підв'язувати до кілочків. Коли насіння почорніє, суцвіття зрізують, розкладають на папері в провітрюваному приміщенні й дають йому висохнути. Після цього насіння вимолочують та очищають. Зберігати насіння цибулі необхідно в закритих поліетиленових пакетах при низькій вологості. Термін зберігання —1-1,5 року.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити