Сад і город (енциклопедія)

ДОГЛЯД ЗА МОЛОДИМ САДОМ

Перші 4-6 років росту молоді дерева дуже вимогливі до вологи. Найсильніша потреба у зволоженні — в перший період вегетації, Якщо немає можливості забезпечувати регулярне та рясне поливання, міжряддя залишають вільними, не використовуючи під вирощування інших культур. Протягом вегетаційного періоду ґрунт у міжряддях постійно розпушують, знищують бур'яни. Скошені бур'яни можна використовувати для мульчування приштамбової зони. У початковий період росту дерев слід мульчувати ґрунт регулярно навесні, оскільки це захищає ґрунт від підсихання й перегрівання. У перші 2-3 роки мульчують пристовбурну зону на ширину 1-1,5 м, надалі — на ширину 2-3 м. Якщо приштамбову зону не мульчують, необхідно постійно розпушувати її, регулярно знищуючи бур'яни.

Якщо є можливість забезпечити рясне поливання, у міжряддях можна вирощувати городні культури. У зв'язку з тим, що до 10-12 років коренева система дерев не займає повністю відведену їй площу, то в молодому саду вирощування городніх культур у міжряддях не створить особливих проблем. Найкраще вирощувати огірки, помідори, баклажани, перець, редьку, редис, цибулю та ріпу, картоплю, баштанні та гарбузові культури. Добре також використовувати для вирощування в міжряддях квіткові рослини.

Не рекомендується використовувати як міжрядні культури соняшник, городинні культури, такі як петрушка, салат, щавель, шпинат, цибуля на перо, соняшник. Іноді вирощують суницю, але це вкрай складно, тому що в саду завжди застосовуються пестициди для боротьби з хворобами й шкідниками. Якщо пестициди потрапляють на ягоди, вони стають непридатними для споживання.

Коли сад почне плодоносити, добре розвинені крони дерев сильно затінюють ґрунт, тому використовувати міжряддя під інші культури стає неможливим. їх тримають під чорним паром, регулярно спушуючи ґрунт і знищуючи бур'яни, а якщо ґрунт сильно зволожений, то його можна задернувати багаторічними травами. Для цього використовують злакові багаторічні трави, тіньовитривалі й низькорослі. Добре сіяти райграс пасовищний, вівсяницю (кострицю) червону й вівсяницю лучну, тонконіг (келерію) цибульний, мітлицю білу. Усі трави висівають навесні або на. початку літа. Ґрунт має бути вологим, глибина посіву — 1-2 см. Насіння розкидають на поверхні ґрунту та загортають граблями. Щоб трави не забирали занадто багато вологи з ґрунту, їх регулярно скошують, не допускаючи зростання вище 15 см. Скошену траву залишають у міжряддях. Вона виконує функцію мульчі, а після перегнивання утворює чудову підстилку, яка перешкоджає перегріванню й пересиханню ґрунту. Таким чином, багаторічні трави можна висаджувати в міжряддях у випадку браку вологи в ґрунті або неможливості регулярного поливання.

Якщо міжряддя тримають під чорним паром, пристовбурне коло або пристовбурну смугу перекопують на глибину 5-8 см біля штамба, на глибину 12-15 см на відстані від штамба. При перекопуванні землю добре перевертають, щоб гинули шкідники, які зимують під деревами. Перекопування шару роблять так, аби не ушкодити скелетних і обростаючих корінців. Для цього в міжряддях сильнорослих яблунь і груш грунт перекопують на глибину до 20 см, між карликовими підщепами яблунь і груш та між кісточковими — на глибину до 16-18 см. У пристовбурних колах ґрунт перекопують на глибину до 4-5 см.

Ґрунт пристовбурного кола, який не мульчували, протягом вегетації регулярно розпушують на глибину до 6-8 см. Це робиться для боротьби з бур'янами й утворенням ґрунтової кірки. Якщо весна та літо посушливі, ґрунт розпушують не менше 5- 6 разів, якщо дощів випадає достатньо, то 3-4 рази. Розпушування ґрунту здійснюють також після кожного поливання або випадання дощів.

При вирощуванні в міжряддях додаткових культур можна використовувати ще одну особливість рослин: деякі комахи, які знищують шкідників саду, живляться пилком і нектаром кропу, петрушки, гірчиці та кмину. Тому, висаджуючи в міжряддях саду в 2-3 строки ці рослини, можна забезпечити додаткові заходи боротьби зі шкідниками.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити