Сад і город (енциклопедія)

ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ

НАЙПОШИРЕНІШИХ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

ПАСЛЬОНОВІ

Найбільш небезпечним шкідником картоплі, баклажанів і помідорів є колорадські жуки. Вони завдають величезної шкоди картоплі. Уражаються рослини як дорослими комахами, так і личинками. Колорадський жук на всіх стадіях розвитку дуже ненажерливий, обгризає листя, залишаючи тільки жилки. Для боротьби з ним потрібно якнайчастіше оглядати рослини, збирати жуків, личинок і яйцекладки, використовувати біологічні препарати, такі як боверин і бітоксибацилін, На личинок добре діє розчин сечовини з розрахунку 100 г препарату на 10 л води. При сильному ураженні використовують пестициди (с. 250).


Верхівкова гнилизна плодів. Проявляється як невелика темно-зелена пляма на верхівці плода. Пляма збільшується, м'якоть під плямою загниває, й плід гине. Причина захворювання — порушення водного балансу рослини. З'являється в помідорів при недостатньому поливанні. Для боротьби з цим захворюванням важливі профілактичні методи: правильне регулярне поливання, обприскування розчином аміачної селітри, помірне внесення а30тних добрив.

Heпаразитарне в'янення помідорів. Це неінфекційне захворювання, що уражає рослину на засолених або солончакових ґрунтах. Викликане воно слабким розвитком кореневої системи. Непереохолодження рослин. Для боротьби з ним пoтрібно правильно вибирати ґрунти й захищати рослину від заморозків.

Розтріскування плодів. Захворювання, що з'являється в тому випадку, коли після довгої посухи ґрунт різко зволожується. Плоди починають наливатися, ослаблена шкірочка не встигає за ростом плода й розтріскується. Щоб зміцнити шкірочку й підвищити твердість плода, потрібно під час унесення добрив збільшити дозу фосфору й зменшити дозу а30тно-калійних добрив.

Зелена п'ята. Це відсутність типового для сорту забарвлення навколо плодоніжки. Хвороба викликана несприятливими погодними умовами в період дозрівання плодів.

Фітофтороз. Вірусне захворювання помідорів, що уражає рослини, потрапляючи на них із зараженої картоплі. На листі й стеблах з'являються темно-коричневі плями, у вологу погоду помітний білуватий наліт. Коли уражаються плоди, на них з'являються темно-бурі тверді плями, які поширюються на весь плід. Листя та стебла помідорів, заражених фітофторо30м, засихають, плоди загнивають.


Макроспоріоз. Захворювання уражає листя й стебла, починаючи з нижніх листочків. З'являються круглі великі плями коричневого кольору, на плодах навколо плодоніжки плями чорні вдавлені. У вологу погоду на плямах помітний чорний наліт. Це говорить про те, що захворювання грибкове, збудник зберігається на рослинних рештках, у ґрунті та насінні. Рослини уражаються макроспоріо30м під час дощу та при поливанні.

Септпоспоріоз. Ще одне грибкове захворювання, що уражає листя, стебла й плоди. Сліди грибка проявляються на розсаді у вигляді брудно-білих плям із темним обідком і чорними цяточками. Хвороба стрімко розвивається у вологу теплу погоду.

Чорна бактеріальна плямистість. Уражає помідори протягом усього сезону вирощування. На краях листочків з'являються дрібні чорні плями, які поширюються на стебла. Листочки жовкнуть і відмирають, плоди вкриваються опуклими чорними плямами й загнивають.

Усі інфекційні хвороби помідорів передаються з насінням. Тому головним профілактичним засобом є знезаражування насіння. Його замочують на 30 хв у 1 % -ному розчині марганцевокислого калію, потім промивають і просушують. Для боротьби з хворобами можна використовувати настій часнику, а при сильному ураженні — пестициди. Необхідно також постійно збирати й знищувати уражені плоди та рослини.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити