Сад і город (енциклопедія)

ШКІДНИКИ І ХВОРОБИ

НАЙПОШИРЕНІШИХ ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

ЦИБУЛЯ

Цибульна муха. Зустрічається повсюдно, але найнебезпечніша в районах із підвищеною вологістю. Шкідниками є білі личинки мухи, які паразитують у цибулині, вигризають її. Цибулини загнивають, рослини в'януть і гинуть. Для боротьби із цибульною мухою необхідно робити протруювання насіння, обробляти корінь розсади перед садінням, практикувати спільне вирощування з рослинами, які відлякують шкідника.


Цибульна міль. Уражає ріпчасту цибулю, цибулю-порей, часник і селеру. Шкідниками є гусінь, яка живе в листі й цибулинах і живиться їхніми внутрішніми тканинами. Для боротьби з цибульною міллю необхідно використовувати інсектициди.

Цибульний трипс. Дрібна ясно-жовта або брунатна комаха, що паразитує на листі та суцвіттях, із яких вона висмоктує сік. На ушкоджених рослинах утворюються білі плями, листячко викривлюється, жовтіє та засихає. З появою трипсів слід обробити рослину карбофосом, а щоб цибуля не уражалася під час зберігання; після збирання потрібно просушити її на сонці 5-7 діб і зберігати в сухому приміщенні. Якщо цибулини уражені трипсами, перед закладанням на зберігання їх треба прогріти при температурі 40-42 °С протягом 8-10 год.

Кореневий цибульний кліщ. Живе в ґрунті, ушкоджує цибулю як протягом усього сезону вирощування, так і під час зберігання. Цибульний кліщ проникає в цибулину через денце, селиться між шарами й живиться ними. Денце цибулини, ураженої кліщем, зазвичай відвалюється, і цибулина загниває.

Несправжня попелюха (пероноспороз). Це грибкове захворювання, яке уражає цибулю й особливо швидко розвивається в дощову погоду. На листі з'являються жовто-сірі плями, листочки сірішають, потім жовкнуть і засихають. Джерелом хвороби є грибок, що зимує в цибулинах. Тому для запобігання пероноспорозу слід використовувати правильну сівозміну, висіваючи цибулю на тому самому місці не раніше ніж через 3-4 роки. Потрібно постійно збирати й знищувати уражені рослини та рослинні рештки. Посадковий матеріал має бути абсолютно здоровим. Цибулю-сівок за 1-2 місяці до садіння необхідно прогрівати протягом 10 год при температурі 41-45 °С. Якщо погода волога й похмура, то через 2 тижні після того, як цибуля повністю зійшла, слід обробити її розчином хлорокису міді або бордоською рідиною.


Гниль денця. Захворювання, що уражає цибулю протягом усього сезону вирощування. Коріння хворих рослин відмирає, на денці з'являється білий пухнастий наліт. Листя жовкне та в'яне. Збудник хвороби — грибок, який може зберігатися в ґрунті 5-6 років. Для запобігання хворобі не можна висаджувати цибулю, якщо раніше на цьому місці була гнилизна денця. Ґрунт необхідно знезаражувати . насінний матеріал — обробляти, уражену рослину — видаляти й знищувати.


Help with assignments by Writix

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити