Сад і город (енциклопедія)

ШКІДНИКИ, ЩО УРАЖАЮТЬ КІЛЬКА ВИДІВ РОСЛИН

Дротяники. Це личинки жуків-коваликів. Дротяники мають жовто-буре тіло, живуть у ґрунті, живляться корінням помідорів, баклажанів, капусти, огірків, моркви, буряка, цибулі. Дротяники їдять також сходи гарбуза, кавуна, дині й кукурудзи. Для боротьби з ними потрібно восени й провесною проводити глибоке перекопування ґрунту, регулярно знищувати бур'яни, закладати в ґрунт на глибину 10-15 см шматочки нарізаної картоплі чи буряка. Вони зіграють роль приманки, на яку зберуться наявні в ґрунті личинки. Через 3-4 дні приманку викопують і знищують ра30м із личинками. Можна також до сіяння овочевих культур висадити спеціальні посіви кукурудзи, вівса або ячменю. Потім ці рослини висапують ра30м із грудкою ґрунту, викладають на плівку й вибирають личинок. Ефективно діє на дротяників аміачна вода, яку вносять у ґрунт після осіннього перекопування з розрахунку 3-3,5 кг на 100 м2. Можна використовувати також народні способи боротьби з дротяниками. Вони люблять зимувати в соломі або сухій траві, тому після осіннього збирання та перекопування на городі розкладають пучки соломи, у які збираються на зимівлю дротяники. Навесні пучки збирають і спалюють ра30м зі шкідниками.

Капустянка. Злісний шкідник городніх культур. Де велика комаха завдовжки 4,5-5,5 см. Найбільшої шкоди завдає картоплі, моркві, буряку, суниці. У народі її називають вовчком, ведмедиком, земляним раком. Виявити на городі капустянку можна по валиках землі, які перебувають на місці підземних ходів. Капустянка любить вологі, добре вгноєні, багаті на перегній і прогріті ґрунти. Зазвичай на стандартній городній ділянці в 6 соток селяться 1-2 капустянки, але цього досить, щоб знизити врожайність на 30-40 %. Капустянка зимує в ґрунті або гної, на поверхню виходить навесні, самки роблять гнізда на глибині 10-12 см і відкладають 100-400 яєць. Для боротьби з капустянкою використовують отруєні приманки. Кілограм розварених зерен кукурудзи, ячменю або пшениці змішують із 50 г хлорофосу та 30 г олії. Приманку закладають на глибину 2-3 см із розрахунку 600-800 г.

Ефективним засобом є пісок із гасом. На відро піску беруть склянку гасу, перемішують і розкидають на ділянці. На 1 м2 іде 300-400 г піску.

Знищують капустянок після зимівлі. Для цього на початку травня-червня викопують ями на 0,5 м, розкладають там свіжий гній. Капустянки охоче використовують його для кладки яєць. Через 3-4 тижні ями оглядають і знищують знайдених шкідників та яйця. У ці ями можна на осінь закладати теплий перепрілий гній. Капустянка вибирає його для зимівлі. З настанням морозу гній розкидають, і капустянка гине від холоду. Найкраще використовувати кінський гній.

Багато городників використовує звичайний пральний порошок типу «Лотос» (4 ст. ложки на 10 л води).

Для боротьби з капустянкою вживають запобіжних заходів. Висаджують уздовж периметра городу й серед овочів чорнобривці, запах яких відлякує капустянку. Під час садіння розсади в лунки на глибині 3-4 см розкладають рештки солоної, маринованої та свіжої риби. Запах риби відлякує комаху.

Можна використовувати медяні пастки. У скляні ємності з діаметром шийки 5-7 см закладають мед, відступивши від краю на 2-2,5 см. Пляшки прикопують у землі, щоб шийка залишилася відкритою. Капустянка заповзає в пляшку на залах меду, а вибратися назад не може. Такі пастки потрібно регулярно оглядати й знищувати шкідників, що потрапили до них.

З хімічних засобів для боротьби з капустянкою використовують розчин хлорофосу чи карбофосу з розрахунку 60 л на 10 м2. Ґрунт і рослини поливають увечері.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити