Сад і город (енциклопедія)

ПОЛИВАННИХ МОЛОДИХ І ПЛОДОНОСНИХ ДЕРЕВ

Усі плодові дерева дуже вимогливі до вологи. Чим менше випадає опадів, тим сильнішою є потреба дерев у регулярному поливанні. У південних районах без поливання ріст і висока врожайність дерев неможливі.

Особливо багато вологи споживають плодові дерева в першу половину вегетаційного періоду, коли йде посилений ріст пагонів, формування й дозрівання плодів. Але волога має бути в достатній кількості восени й узимку, тому що підсохле коріння і тканини дерева стають менш холодостійкими, легко ушкоджуються морозами.

Молоді дерева менш чутливі до нестачі вологи, а плодоносні й старі — дуже чутливі. При недостатньому зволоженні ґрунту зав'язь опадає, а в зрілих дерев може відбуватися раннє опадання плодів. Коріння дерев, які ростуть на ґрунтах, що погано забезпечуються вологою, зазвичай надмірно товсті, діаметр кореневої системи значно більший за діаметр крони. Якщо вологи досить, коренева система мичкувата, добре розвинена, формується в межах діаметра крони.

Але не менш шкідливим для дерев є також надлишок вологи. Найважчі наслідки має вирощування саду на стоячих водах. Така вода через відсутність циркуляції бідна на кисень, коренева система дерева гниє та відмирає. Якщо сад вирощують на нормально зволоженому ґрунті, але надмірно поливають у другій половині вегетаційного періоду, ріст дерев затягується, плодоносіння відкладається, дерева гірше переносять морози.

Для кожного типу ґрунту необхідний оптимальний режим зволоження. Для його визначення використовують поняття польової вологоємності. Вона визначається так: між частками ґрунту має знаходитися певна кількість води й повітря. Якщо взяти кількість води й повітря разом за 100%, то польова вологоємність на піщаних і супіщаних ґрунтах знаходиться в межах 60-65%, на глинистих і суглинних — 70-80% . Такий режим вологості ґрунту повинен підтримуватися протягом усього вегетаційного періоду. Необов'язково зволожувати ґрунт у таких кількостях на всій садовій ділянці. Важливо, щоб він містив необхідний відсоток вологи в шарі, де знаходиться коріння. Украй рідко всю кількість води дерева одержують за рахунок опадів. Тому з кінця весни — на початку літа й до кінця серпня — початку вересня дерева поливають кожні 20-30 днів.

У південних районах поливання закінчують пізніше, ніж у північних. При поливанні потрібно стежити, щоб ґрунт добре зволожувався на глибину не менше 1 м, тому що саме тут зосереджена основна маса коріння.

Молоді дерева до 5-6-літнього віку поливають уздовж діаметра крони, найкраще в лунки, витрачаючи на кожне дерево 5-10 відер води. Плодоносні дерева слід поливати на всій площі саду, витрачаючи 8-10 відер води на кожен квадратний метр.

Норму поливання коректують залежно від кількості опадів і вологості ґрунту.

Якщо сад стоїть на ділянці з високим рівнем залягання ґрунтових вод, і ґрунтові води містять велику кількість солей, поливання проводять так, щоб поливна вода не змішувалася із ґрунтовою. Таке змішування може призвести до засолення ґрунту.

Якщо зима й осінь приносять мало опадів у вигляді дощу та снігу, до весни в ґрунті не накопичується достатньої кількості вологи. У такому випадку напередодні малосніжної зими й сухої осені проводять вологозаряджальні поливання. Поливають ґрунт пізньої осені, до заморозків, навесні, коли ґрунт розмерзнеться, а у випадку теплої зими — і взимку.

Для поливання, крім лунок, використовують борозни. їх риють на глибину до 20 см. Якщо сад розбитий на нерівній ділянці або на схилі, і при поливанні складно розподілити рівномірно вологу, дерева поливають дощуванням. Воду подають до розбризкувачів, установлених під кронами, щоб листя й плоди не намокали, оскільки це призводить до грибкових захворювань.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити