Сад і город (енциклопедія)

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ

ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

ВИБІР МІСЦЯ І ПІДГОТОВКА ҐРУНТУ

Картопля любить пухкий» легкий супіщаний або суглинний ґрунт, добре росте на осушених торфовищах, на чорноземних і заплавних ґрунтах. Непридатні для вирощування картоплі низинні місця з важкими глинистими ґрунтами, де навесні застоюється вода. Якщо ґрунт надто кислий, його потрібно вапнувати чи додавати деревний попіл із розрахунку 10-15 кг на 100 м2 ділянки. Можна вирощувати картоплю й на важких глинистих ґрунтах, якщо попередньо облагородити їх унесенням піску, гною й компосту.

Ділянку краще вибирати зі схилом на південь і південний захід, захищену з півночі та північного сходу чагарником. Як уже зазначалося, для нормального розвитку картоплі ґрунт має бути збагачений киснем. Тому при осінньому обробітку ґрунту після видалення бадилля, коріння бур'янів і рослинних рештків його добре перекопують з обертанням шару. Перекопування слід здійснювати на глибину 25-28 см (на штик лопати). Ґрунт після перекопування не розрівнюють, щоб збережені шкідники та бур'яни загинули взимку від холоду. Після перекопування вносять органічні добрива — гній або компост — із розрахунку 5-10 кг на 1 м2. Якщо немає можливості дістати велику кількість органічних добрив, їх краще вносити навесні під час садіння картоплі, щоб обійтися меншою кількістю.

Весняний обробіток залежить від якості ґрунту. Піщані й супіщані ґрунти в суху погоду розпушують без обертання шару на глибину 12-15 см. Суглинні ґрунти з великою кількістю дерну та надлишковою вологістю обробляють двічі. Перший раз, коли ґрунт підсохне, його розпушують на 12-15 см, а напередодні садіння глибоко перекопують на повний штик лопати. Після перекопування ділянку розрівнюють граблями. Якщо зима була сніжною та холодною, навесні роблять осушувальні канавки для відводу зайвої води. Такі ж канавки добре робити з осені на ділянках із важкими, сильно зволоженими ґрунтами. Крім того, на таких ділянках восени роблять грядки, щоб навесні ґрунт раніше й краще підсихав.

Якщо взимку та навесні було мало опадів, ґрунт розпушують без глибокого перекопування.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити