Сад і город (енциклопедія)

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ

ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

ДОБРИВА

Картопля під час росту й формування бульб вбирає з ґрунту багато поживних речовин. Тому необхідно постійно вносити в ґрунт органічні й мінеральні добрива.

Органічні добрива, крім живлення, поліпшують структуру ґрунту, збагачують його киснем, полегшують циркуляцію води та прогрівання. Особливо добре реагує картопля, що росте на дерново-під30листих, суглинних і супіщаних ґрунтах, на органічні добрива. Використання гною збільшує врожай і дає більші бульби. Норма витрати при внесенні безпосередньо перед садінням — 400 кг гною на сотку. На середніх і важких ґрунтах гній краще вносити восени.

Інші органічні добрива, які використовуються під картоплю, — це торф і компост. Компост готують із 3 частин торфу й 1 частини гною, заготовлюючи його за 4-6 місяців до внесення в ґрунт.

Як добриво на ділянках, розташованих біля річок, можна використовувати намул. Його просушують протягом літа й уносять у ґрунт восени. На городах використовують як добриво під картоплю курячий послід із розрахунку 200-400 г на одну сотку.

Для більшої ефективності органічні добрива потрібно поєднувати з мінеральними. На дерново-під30листих, сірих лісових, опід30лених і вилужених чорноземах найбільш ефективними є азотні добрива. На піщаних і супіщаних ґрунтах слід використовувати азотні та калійні добрива. На заплавних і торф'янистих, ґрунтах, насамперед необхідні калійні добрива.

Важливо вносити мінеральні добрива не лише в необхідній пропорції, але й у потрібний термін. Тверді азотні добрива вносяться навесні там, де ґрунт достатньо або надмірно зволожений. Деревний попіл уносять навесні, фосфорні та мінеральні добрива,що містять хлор, уносять восени під, перекопування (крім гранульованого суперфосфату). Гранульований суперфосфат і гранульована аміачна селітра найефективніші при внесенні в лунки під посадку картоплі.

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити