Сад і город (енциклопедія)

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ

ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

ВИРОЩУВАННЯ ПОМІДОРІВ У ВІДКРИТОМУ ҐРУНТІ

Помідори у відкритому ґрунті вирощують із розсади. Як підготувати розсаду, уже розповідалося. Висаджують її у відкритий ґрунт, коли мине загроза весняних заморозків. Якщо все-таки розсада висаджена й наступило різке похолодання, рослину потрібно захистити, накривши рогожею, мішковиною, плівкою. Для запобігання заморозкам уздовж периметра ділянки розкладають солому й підпалюють, щоб утворився димовий захист. Можна поливати на ніч помідори з розрахунку 15-20 л води на 1 м2. При тривалому похолоданні рослини високо підсапують.

Ранні сорти висаджують із розрахунку 1 рослина на ділянку 60x30 см. Сорти з високими розлогими стеблами — 1 рослина на ділянку 70x30 см. Помідори середньоранніх і середньопізніх сортів великими кущами висаджують по 2 рослини на ділянку 70x70 см або 1 рослина на ділянку 70x30 см, Сорти помідорів, які дають великі плоди, підв'язують до жердин заввишки 2-3 м. Відстань між рядами 90-100 см.

Якщо розсада переросла, частину стебла засипають землею, щоб утворилася додаткова коренева система.

У перші 4-5 днів розсаду регулярно поливають, рослини, які впали, підсаджують, регулярно розпушують міжряддя. Перше підживлювання проводять через 10-15 днів після садіння.

У період росту помідори поливають помірно, з розрахунку 70 л на 1 м2. Поливати слід під корінь, щоб вода не потрапляла на листя й квітки.

Коли зав'яжуться перші плоди, поливають частіше, рясніше. У період наливання плодів різко зростає потреба помідорів у волозі, Після поливання ґрунт розпушують, стебла підсапують.

Щоб помідори дозрівали раніше, проводять прищипування верхівок рослин, видаляють пасинки, залишаючи 1-3 стебла з 1-3 гронами й 2 листочками біля грон на кожному. Верхівки стебел прищипують. Пасинки потрібно видаляти кожні 7-10 днів, коли

вони не довше 3-5 см.

Високорослі сорти томатів краще підв'язувати до кілків або натягнутого вздовж рядів дроту. При такому вирощуванні пасинкування проводять із формуванням рослин в одне стебло. Це зменшує захворюваність рослин, підвищує врожай, скорочує термін дозрівання плодів.

Під час росту помідорів стежать за їхнім станом, відзначають ознаки, що свідчать про надлишок або нестачу мінеральних речовин. У разі потреби додають або виключають ті чи інші добрива.

Збирають помідори в стадії молочної або бурої спілості, розкладають їх у теплому приміщенні при температурі 23-25 °С і дають дозрівати. Це допомагає швидше дозрівати зеленим плодам, які залишилися на рослинах. Несвоєчасне збирання плодів перешкоджає розвитку нової зав'язі.

Якщо літо та осінь видалися теплими й досить тривалими, іноді виникає потреба в пізнішому врожаї помідорів. Для цього їх вирощують безрозсадним способом, висіваючи насіння ранніх і середньоранніх сортів за 20-25 днів до початку висаджування розсади. Ґрунт має бути чистим, пухким, удобреним. Сіють рядками з відстанню між ними 60-70 см і витратою 2-2,5 кг насіння на 10 м2. Після утворення другого справжнього листочка помідори

проріджують, щоб відстань між рослинами становила 5—7 см. Удруге проріджують із появою 4-5 справжніх листочків, залишаючи 1 рослину на кожні 12-15 см. При третьому проріджуванні відстань між рослинами має становити 40-50 см. Надалі за безрозсадними помідорами доглядають так само, як і за розсадними. Якщо помідори пізнього врожаю ще не прибрані й наступили заморозки, над ними споруджують плівкове накриття, поливають на ніч дощуванням, улаштовують димовий захист.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити