Сад і город (енциклопедія)

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ

ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

БРЮССЕЛЬСЬКА КАПУСТА

Делікатесний різновид капусти, виведений у Бельгії. У Німеччині називається розенколь — трояндоподібна капуста. У нас відома із середини XIX століття й швидко завоювала популярність. Уміст легкозасвоюваних білків і вітаміну С у ній утричі більший, ніж у білокачанній капусті, і вдвічі більший, ніж у цитрусових. У брюссельській капусті містяться солі калію, магнію, заліза. Є вітаміни групи В, вуглеводи, провітамін А, клітковина. Овочеві бульйони із цієї капусти за поживністю перевершують курячі. Брюссельська капуста стимулює процес загоєння ран. Сік її корисний при цукровому діабеті та панкреатиті.

Брюссельська капуста дуже гарна. У неї високе стебло, до 120 см заввишки, на якому розташовуються довгочерешкові листочки. Верхівку стебла прикрашає султан яскраво-зеленого листя. У пазухах листочків формуються бруньки, з яких виростають качанчики діаметром 5-6 см. З одного стебла збирають 60-80 качанчиків загальною вагою 500-600 г.

Сорти брюссельської капусти, отримані селекціонуванням у XIX столітті в Росії, є холодостійкими й засухостійкими. Вони витримують заморозки до -5…-7 °С. Для городу рекомендуються такі сорти: Геркулес 1342, що дозріває через 110-120 днів після садіння розсади. Висота рослини 60 см, качанчики невеликі, діаметром 3 см і вагою 15 г; Касіо — середньоспілий, вегетаційний період 150-170 днів. Рослина заввишки 60-80 см, качанчики мають діаметр 4-5 см і вагу 10-15 г; Завитка — пізньостиглий сорт із вегетаційним періодом 170-180 днів. Висота рослини 80-90 см, діаметр качанчиків 4-5 см, маса 10-15 г.

Вирощують брюссельську капусту розсадним і безрозсадним способами. Насіння висівають у першій половині квітня із розрахунку 2-3 г на 10 м2. Розсаду висаджують одночасно із середньо-спілими сортами білокачанної капусти з розрахунку 1 рослина на ділянку 70x50 см. Під посадку необхідно додати в лунки компост, свіжий гній і перегній.

За місяць до збирання качанчиків верхню частину стебла прищипують, щоб підсилити ріст сформованих качанчиків. Збирають брюссельську капусту пізніше, ніж білокачанну й червонокачанну, з початком заморозків. Її викопують із коренем, листя обрізають, рослини прикопують у вологу землю або пісок у підвалі. При правильному зберіганні свіжі качанчики брюссельської капусти можна тримати до березня. З 10 м2 при дотриманні норм агротехніки одержують 25-40 кг брюссельської капусти.

Ґрунт готують так само, як для пізніх сортів білокачанної капусти. Схема догляду й удобрювання аналогічна.

Для одержання насіння можна зберегти в підвалі 2-3 качанчики маточника, пересипавши землею. Навесні їх підрощують, витримують на світлі та висаджують із розрахунку 1 рослина на ділянку 70x70 см. У середині липня насінна рослина виростає до

100-150 см, зацвітає й дає. насіння. Надалі їх використовують для підготовки розсади.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити